poniedziałek, 4 marca, 2024

W jasielskich podstawówkach powstaną rządowe Laboratoria Przyszłości

0
W jasielskich podstawówkach powstaną rządowe Laboratoria Przyszłości
Udostępnij:

Wszystkie jasielskie szkoły podstawowe prowadzone przez Miasto Jasło będą jeszcze w tym roku szkolnym wyposażone w nowoczesny sprzęt, niezbędny do prowadzenia zajęć tematycznych. Miasto Jasło otrzymało ponad 950 tys. zł, w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa finansowania, która daje szkołom podstawowym możliwość otrzymania pieniędzy na zakup nowoczesnego wyposażenia z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach prowadzonych zajęć uczniowie mają rozwinąć swoje kompetencje takie jak kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów czy znajomość nowych technologii.

Katalog wyposażania o jakie mogą się starać szkoły liczy 175 pozycji. Wśród podstawowych znajdują się:  drukarki 3D z akcesoriami (w tym m.in. z aplikacjami, slicerami, ploterami); mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami; sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, oświetlenie, mikrofony) oraz stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

W ramach programu Laboratoria Przyszłości organy prowadzące szkoły mogą otrzymać do: 30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów; 60 tys. złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów; 70 tys. złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów; 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów.

Urząd Miasta w Jaśle