sobota, 13 lipca, 2024

W wyniku oszustwa straciła ponad 100 tys. złotych

0
W wyniku oszustwa straciła ponad 100 tys. złotych
fot. KPP Jasło
Udostępnij:

Internet, choć pełen możliwości, również otwiera drzwi dla różnorodnych form oszustw. Jednym z najczęstszych jest phishing, czyli wyłudzenie poufnych informacji poprzez podszywanie się pod zaufane instytucje czy serwisy. Kilka dni temu ofiarą przestępców padła mieszkanka powiatu dębickiego. Kobieta straciła ponad 100 tys. złotych.

Osoby dokonujące phishingu często wysyłają fałszywe e-maile oraz wiadomości, które zawierają linki do pozornie autentycznych stron, na których ofiara jest proszona o podanie swoich danych logowania czy informacji finansowych.

Ofiarą takiego przestępstwa padła mieszkanka powiatu dębickiego, która zgłosiła się do jasielskiej komendy, aby powiadomić policję o przestępstwie. 

Kobieta poinformowała, że na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedania odzież. Po dodaniu ogłoszenia, przez komunikator odezwała się do niej osoba zainteresowana kupnem. Poprosiła o numer telefonu i adres e-mail. Oszust oznajmił, że zamówi kuriera za którego zapłaci. Kiedy kobieta się zgodziła, przestępca wysłał na jej numer telefonu smsa z linkiem strony kurierskiej, która jak później się okazało, była fałszywa. Na tej stronie, pokrzywdzona wpisała swój identyfikator i hasło.

Następnie z innego numeru telefonu, zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika firmy kurierskiej. Nakazał kobiecie, aby jeszcze raz podała login i hasło do konta bankowego, a także numer karty i numer CVV. Dzwoniący mężczyzna powiedział, że ponownie zostanie wysłany link z potwierdzeniem przesyłki na adres mailowy. Kobieta znowu podała login, hasło i trzycyfrowy kod CVV, znajdujący się na odwrocie karty. Na ekranie komputera pokazał się kod QR, który oszust nakazał sfotografować i przesłać. Oszust powiedział, że na ekranie powinien wkrótce wyświetlić się komunikat potwierdzający operację, jednak nic takiego się nie pojawiło.

Kilka dni później, kiedy kobieta zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszustwa, udała się do banku. Tam dowiedziała się, że z jej konta w kilku przelewach zostało wyprowadzone ponad 100 tys. złotych.

Policja apeluje:

Aby uchronić się przed oszustwami internetowymi, ważne jest stałe podnoszenie świadomości użytkowników na temat różnych form cyberprzestępczości. Dodatkowo, należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa online, takich jak unikanie klikania w podejrzane linki, korzystanie z silnych haseł, niepodawanie swoich wrażliwych danych i regularna aktualizacja oprogramowania antywirusowego.

W obliczu rosnącej liczby oszustw w sieci, edukacja i ostrożność są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa.

KPP Jasło