poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Więcej wypadków i rannych

0
Więcej wypadków i rannych
Udostępnij:

Czy w minionym roku było bezpiecznie na drogach powiatu jasielskiego? Policyjne statystyki odnotowały wzrost liczby wypadków i rannych.
W 2015 roku na drogach powiatu jasielskiego doszło do 79 wypadków. W tych zdarzeniach 6 osób poniosło śmierć, a 99 zostało rannych. W porównaniu do 2014 r. zanotowano wzrost o 15 wypadków i o 19 osób rannych. Zmniejszyła się natomiast liczba osób, które poniosły śmierć w tych zdarzeniach. W 2015 r. na drogach powiatu zginęło o 2 osoby mniej niż rok wcześniej. Ofiarami wypadków było 3 pieszych, 1 kierujący i 2 pasażerów.

Aż w 30% ogółu wypadków brali udział piesi (zginęły 3 osoby, a 20 zostało rannych).

Główną przyczyną wypadków drogowych było: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – informuje kom. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Jak co roku do najwięcej zdarzeń drogowych miało miejsce w Jaśle. W sumie doszło do 31 wypadków drogowych, tj. o 4 więcej niż w 2014 r. Najbardziej zagrożonymi ulicami pod względem wypadków drogowych są: ulice Mickiewicza 5 wypadków drogowych, Lwowska, Bieszczadzka po 4 wypadki drogowe, 3 Maja, Fabryczna, Piłsudskiego, Szkolna po 2 wypadki drogowe, 17 Stycznia, Jagiełły, Kadyiego, Kościuszki, K Wielkiego, Sokoła, Szopena, Kraszewskiego, św. Jana z Dukli, Żeromskiego po 1 wypadku drogowym.

Na drugim miejscu pod względem zagrożenia wypadkami drogowymi znajduje się gmina Kołaczyce – 12 wypadków, a najbezpieczniej jest w gminach Brzyska – 2 wypadki i Krempna – 1 wypadek.

W 2015 r. policjanci na drogach powiatu jasielskiego zatrzymali 363 nietrzeźwych kierujących, tj. o 147 mniej niż w 2014 r. 163 osoby prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a 200 było po użyciu alkoholu.

W wypadkach uczestniczyli zarówno nietrzeźwi kierujący, jak i piesi. W 4 przypadkach sprawcami wypadków byli pijani piesi, w tych zdarzeniach 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne. Natomiast nietrzeźwi kierujący byli sprawcami 6 wypadków, w których 9 osób zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku nastąpił spadek o 2 wypadki drogowe spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Natomiast o 1 zwiększyła się liczba wypadków, których sprawcami byli piesi pod wpływem alkoholu.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 11 z dnia 16 marca br. Tygodnika Regionalnego Nowe Podkarpacie