poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Zasłużeni dla kultury powiatu jasielskiego wyróżnieni

0
Zasłużeni dla kultury powiatu jasielskiego wyróżnieni
Udostępnij:

Jedenastu artystów regionalnych i lokalnych działaczy kulturalnych odebrało podczas wczorajszej sesji Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego tytuł „Zasłużony dla Kultury Powiatu Jasielskiego”. Osoby te uprzednio zostały wytypowane przez młodzież wchodzącą w skład tejże rady. Spotkanie stanowiło również sposobność do wręczenia odznaczeń specjalnych, przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Powiatu odbyła się 30 września br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jaśle. Wielką galę rozpoczął chóru Soli Deo z I Liceum Ogólnokształcącego, potem nastąpiło uhonorowanie zasłużonych działaczy kultury. Osoby te uprzednio zostały wytypowane przez młodzież wchodzącą w skład tejże rady. Spotkanie stanowiło również sposobność do wręczenia odznaczeń specjalnych.

Obrady Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego, składającej się z 21 uczniów szkół ponadgimnazjalnych funkcjonujących na terenie powiatu, poprowadzili przewodniczący Dominik Ciupek oraz Anna Łącka z Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle. 

W pierwszej części spotkania młodzież przybliżyła pokrótce wszystkim jego uczestnikom sylwetki wyróżnionych artystów regionalnych i lokalnych działaczy kulturalnych. Drugą jego odsłonę stanowiła ceremonia wręczenia tytułów i odznaczeń, którego dokonali Starosta Jasielski Franciszek Miśkowicz oraz przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego Dominik Ciupek.

Wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele każdej z gmin wchodzących w skład powiatu. Byli to: Antoni Bolek z Załęża (rzeźbiarz – gmina Osiek Jasielski), Jadwiga Chochołek z Zarzecza (przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zarzeczu – gmina Dębowiec), Maria Cisoń z Dąbrówki (założycielka i prezes Stowarzyszenia Kobiet Gminy Brzyska „Liwoczanka” – gmina Brzyska), Maria Homlak z Brzezowej (poetka i pisarka ludowa – gmina Nowy Żmigród), Edward Lecheta z Jasła (nauczyciel języka polskiego, poeta, twórca i kierownik teatru młodzieżowego ArtExpress przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle – miasto Jasło), Inga Marczyńska z Bieździedzy (malarka ikon – gmina Kołaczyce), Barbara i Dariusz Mielczarkowie z Kotani (opiekunowie cmentarzy z I Wojny Światowej oraz drewnianych cerkwi w gminie Krempna, organizatorzy Krempniańskiej Parady Historycznej – gmina Krempna), Renata Podkulska z Trzcinicy (artystka ludowa, prowadzi mini-skansen z unikatowymi eksponatami z początku XX wieku – gmina Jasło), Bogusław Wojtunik z Umieszcza (muzyk, współzałożyciel i kierownik kapeli ludowej „Tarnowcoki” – gmina Tarnowiec), śp. Aram Shakhbazyan (ormiańskiego pochodzenia artysta specjalizujący się w rzeźbie i metaloplastyce, specjalizujący się w tematyce sakralnej, autor m.in. stacji drogi krzyżowej na Górę Liwocz – gmina Skołyszyn).

W sposób szczególny uhonorowany został pedagog i animator kultury z Jasła Bogusław Mastej, który otrzymał wyróżnienie przyznane przez Starostę w uznaniu za całokształt dokonań w tworzeniu i upowszechnianiu kultury w Powiecie Jasielskim.

W trakcie spotkania zostały wręczone nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenia: „Za opiekę nad zabytkami” dla Tomasza Kasprzyka oraz „Zasłużony dla kultury polskiej” dla księdza Piotra Kuźniara.

Gratulacje laureatom złożył starosta jasielski Franciszek Miśkowicz.

– Działalność kulturalna to działalność, która służy nam wszystkim, ubogaca nas, daje pewną wartość, która jest wartością nieocenioną. Duże znaczenie ma fakt, że to wyróżnienie jest Państwu wręczane w obecności młodzieży, która wchodzi w dorosłe życie. Myślę, że to bardzo dobry przykład dla tego pokolenia, które będzie działało w naszej społeczności. Serdecznie dziękuję Wam wszystkim za to co robicie dla nas i naszego środowiska – powiedział.

W sesji oprócz radnych i osób, którzy przybyli na nią, by odebrać przyznane im tytuły i odznaczenia, uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz powiatowych – starosta Franciszek Miśkowicz, wicestarosta Adam Kmiecik, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle Anna Bialik oraz burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian wraz z drugim zastępcą Elwirą Musiałowicz-Czech, wójt gminy Brzyska Rafał Papciak, dyrektorzy i kierownicy instytucji kultury z terenu powiatu, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, a także opiekunowie młodzieżowych radnych.

Starostwo Powiatowe