środa, 19 czerwca, 2024

Zbiórka na wydanie przewodnika „Wiem i powiem” dla dziennikarzy i sygnalistów

0
Zbiórka na wydanie przewodnika „Wiem i powiem” dla dziennikarzy i sygnalistów
Udostępnij:

Helsińska Fundacja Praw Człowieka uruchomiła na portalu polakpotrafi.pl zbiórkę pieniędzy na wydanie przewodnika „Wiem i powiem” dla dziennikarzy i sygnalistów czyli osób, które w interesie społecznym ujawniają nieprawidłowości w swoim otoczeniu, np. w miejscu pracy lub urzędzie.
Przewodnik będzie wyjaśniał, na jakie gwarancje i standardy mogą powołać się osoby, które decydują się mówić głośno o nadużyciach, ponieważ chcą z nimi walczyć” – mówi Dorota Głowacka, prawniczka HFPC. „Informacje pochodzące od sygnalistów niejednokrotnie pozwalają na ujawnienie i w efekcie szybsze rozwiązanie narastających problemów, których skutki może odczuć każdy z nas jako pracownik, konsument, klient czy mieszkaniec” – dodaje Dorota Głowacka

W rezolucji z 2010 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało, że „Ochrona sygnalistów stanowi narzędzie do usprawnienia mechanizmów kontrolnych i walki z niegospodarnością oraz korupcją zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym”.

Prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przygotowują przewodnik dla sygnalistów (czyli tych, którzy w interesie społecznym odważyli się zwrócić uwagę na nieprawidłowości). Ma on na celu uświadomienie tym osobom, jakie są ich prawa i obowiązki oraz co mogą zrobić, aby maksymalnie zabezpieczyć się przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami swojego działania. Przewodnik będzie także skierowany do dziennikarzy, aby wiedzieli, w jaki sposób mogą efektywnie chronić samych siebie oraz swoje źródła informacji.

„Kwota, którą chcemy zebrać, czyli 15.000 złotych, pozwoli nam na przeprowadzenie prac merytorycznych nad przewodnikiem, skład i łamanie tekstu, jego redakcję, opracowanie graficzne i wydruk oraz dystrybucję 500 sztuk” – mówi Dorota Głowacka.

Wydany przewodnik zostanie rozesłany do m.in. dziennikarzy mediów ogólnopolskich i lokalnych oraz opublikowany na naszych stronach internetowych. Tak jak wszystkie publikacje Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, także i ten przewodnik będzie dostępny bezpłatnie.

Aby wesprzeć wydanie przewodnika „Wiem i powiem” należy wejść na polakpotrafi.pl Za każde wsparcie powyżej 7 złotych przewidzieliśmy nagrody dla naszych darczyńców.

Będziemy wdzięczni za Państwa pomoc i zaangażowanie!

***

Więcej informacji na temat akcji udzielają:

Dorota Głowacka – d.glowacka@hfhr.org.pl lub 504 080 119

Małgorzata Szuleka – m.szuleka@hfhr.org.pl lub 508 286 103

O projekcie: Wiem i Powiem