sobota, 22 czerwca, 2024

Wigilia w Przedszkolu Miejskim Nr 9 w Jaśle

0
Wigilia w Przedszkolu Miejskim Nr 9 w Jaśle
Udostępnij:

Jest taka, tylko jedna, jedyna- co radosnym mrugnięciem Wigilię zaczyna…A kiedy wreszcie ta gwiazdka uśmiecha się wesoło zapalimy świeczki na choince, zasiądziemy do wspólnego stołu…

Jak co roku, zgodnie z podtrzymywaną od dwudziestu pięciu lat tradycją w Przedszkolu Miejskim Nr 9 odbyło się spotkanie wigilijne. Przybyli na nie licznie zaproszeni goście: Henryk Rak- Przewodniczący Rady Miejskiej, Elwira Musiałowicz – Czech- Zastępca Burmistrza Miasta Jasła, Jerzy Żygłowicz- reprezentujący Wydział Ochrony Środowiska UM, Krystyna Długosz- kierownik Oddziału Rejonowego PCK w Jaśle, Piotr Surmacz –reprezentujący Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Jaśle oraz ks.Tadeusz Gąsiorowski- Proboszcz Parafii pw. MBCzęstochowskiej, nasz katecheta ks. Mariusz Uryniak oraz przedstawiciele Rady Rodziców: Magdalena Jamer, Katarzyna Bystrzycka, Katarzyna Ledzińska i Ernest Grasela.

Pani dyrektor Józefa Zarudzka rozpoczęła spotkanie witając serdecznie wszystkich a w podniosły nastrój zebranych wprowadził utwór ,, Jest taka noc” w wykonaniu nauczycielek przedszkola.

W pierwszej części spotkania dzieci z grup Pszczółki , Tygryski, Motyle i Biedronki przedstawiły widowisko jasełkowe pt. „Niesiemy Dobrą Nowinę”. W PM9 żywa jest idea integracji, dlatego również w tym roku w jasełkach aktorami były zarówno dzieci zdrowe jak i nasi mali koledzy

i koleżanki z grupy specjalnej i integracyjnej, wymagający niekiedy małej pomocy ale niezwykle angażujący się w swoje role. Mocnym akcentem finałowym okazały się pastorałki: ,, Świeć gwiazdeczko” oraz ,,Małe Aniołki” do której wykonania włączyli się wszyscy zebrani.

Potem było wspólne dzielenia się opłatkiem i składanie sobie życzeń.To niezwykle wzruszający moment, który zapada przedszkolakom w pamięci na długie lata. I wreszcie nadszedł czas wspólnego posiłku, na który składały się tradycyjne wigilijne potrawy: zupa grzybowa i pierogi z kapustą. Na wigilijnym stole nakrytym białym obrusem znalazło się sianko z małym Jezuskiem , świeca CARITAS- „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom” , nie zabrakło także słodkości. Ostatnim, ale niemniej ważnym punktem programu wigilii było wspólne kolędowanie przy akompaniamencie organów.

Przedszkole nadaje wielką rangę kultywowaniu tradycyjnych obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Należą do nich: wystawianie jasełek, kolędowanie, ubieranie grupowych choinek, wykonywanie stroików jak też ozdabianie przedszkola symbolami świątecznymi czy organizowanie w hallu szopki betlejemskiej. Wigilia, w której tak aktywnie uczestniczą nawet najmłodsze i niepełnosprawne dzieci jest najistotniejszym z wszystkich tych działań.

PM9

{gallery}galerie/2015_rok/wigilia_pm_9{/gallery}