piątek, 17 stycznia, 2025

39. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

0
39. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Udostępnij:

Dzisiaj w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy odbył się 39. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Były to eliminacje powiatu jasielskiego.

Program obejmował konkurencje sprawnościowe na terytorium:

– Miasteczka Ruchu Drogowego
– Rowerowego Toru Przeszkód
– Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle.

– Wszyscy organizatorzy i uczestnicy spotykamy się już 39 raz na Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Witam serdecznie organizatorów, gości oraz wszystkich, którzy przyczynili się do tego, aby podnieść bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na drogach. Właśnie temu służy ten turniej – do promowania bezpiecznego poruszania się na drogach i wiedzy o tym. Bo jeśli będziecie umieć poruszać się, znać przepisy i udzielać pierwszej pomocy, wtedy to przenoszenie się będzie bezpieczne. Dziś życzę Wam, abyście tym konkursem pogłębili swoją teorię, a wszystkim udanego pobytu w naszej szkole – mówiła Aleksandra Zajdel-Kijowska, dyrektor ZSM Nr 3 w Jaśle.

Chciałabym życzyć powodzenia dla uczestników. Mam nadzieje, że wszyscy dzisiejszego popołudnia będziecie ze swoich wyników bardzo zadowoleni. Wasza wiedza i umiejętności to nie tylko Wasze bezpieczeństwo, to bezpieczeństwo nas wszystkich, uczestników ruchu drogowego, dlatego gorąco trzymam kciuki. Oficjalnie otwieram 39. Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – mówiła Elwira Musiałowicz-Czech, wiceburmistrz miasta Jasła.

Etap pisemny polegał na rozwiązaniu testu z dziedziny ruchu drogowego i skrzyżowań. Zestaw pytań składał się łącznie z 30 pytań. Uczniowie mieli 40 minut na zaznaczenie odpowiedzi. W etapie praktycznym uczestnicy mieli za  zadanie sprawdzenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz znajomości i zastosowania przepisów ruchu drogowego podczas jazdy po Miasteczku Ruchu Drogowego, a także sprawdzenie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas pokonywania toru przeszkód.

W dniu dzisiejszym odbywa się finał powiatowy dla szkół podstawowych i gimnazjum, w których bierze udział osiem drużyn szkół podstawowych i dziewięć drużyn gimnazjalnych. Młodzież rozwiązuje testy z przepisów ruchu drogowego i skrzyżowania. Cała drużyna wykonuje pierwszą pomoc oraz test sprawnościowy na Rowerowym Torze Przeszkód i Miasteczku Ruchu Drogowego. Młodzież jest przygotowana, także pozostaje nam tylko się cieszyć. Są to uczniowie z finałów gminnych. Cele, jakie chcemy uzyskać to upewnienie się, kształtowanie nawyków wśród młodzieży bezpiecznego poruszania się po drodze. Rowerowy Tor Przeszkód uczy umiejętności dziecka w kierowaniu, trzeba pewne sztuczki wykonać, które później przydają się w życiu. Miasteczko Ruchu Drogowego to jest odzwierciedlenie tego, co dzieje się po prostu na drogach. Dobrze by było, gdyby wszyscy uczniowie przechodzili taki turniej, ponieważ mieliby na drogach o wiele bezpieczniej – mówił Józef Biernacki, przewodniczący lokalnego Komitetu Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Jaśle.

Niesienie pomocy jest najszczytniejszym czynnikiem, jakim człowiek może wykonać dla drugiej osoby. Życie jest najcenniejszym darem od Boga i ma się go tylko raz. Uczestnicy z prawdziwym zaangażowaniem przystępowały do konkurencji sprawnościowej z Pierwszej Pomocy motywowane faktem, iż wiedza o tym, jak należy nieść pomoc, może uratować czyjeś życie.

– Z wszystkimi uczestnikami spotkałam się podczas etapu pierwszej pomocy. Poziom był bardzo wysoki. Chciałabym powiedzieć tylko tyle, że część z was była na pewno zdenerwowana. Trudno się nie dziwić. To był wypadek pozorowany, na którym mamy sztuczne rany. Natomiast w rzeczywistości udzielanie pomocy osobie poszkodowanej jest dużo bardziej skomplikowane i na pewno wprowadza element szoku, czy zdenerwowania. Podczas tych konkurencji możecie się nauczyć właśnie tego, że pewne czynności wykonujemy bez automatu, nie zastanawiając się nad nimi. Chcielibyśmy, abyście nie pozostawali obojętni wobec osób, które gdzieś leżą i wymagają pierwszej pomocy – mówiła Magdalena Adam, ratownik drogowy Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

– Powtarzam zawsze tak po żołniersku, że im więcej ćwiczeń na poligonie, tym mniej krwi na wojnie. Tak to się przekłada również tutaj, jeżeli chodzi o pewne nawyki, które nabywacie przygotowując się do tych konkursów. Za każdym razem, kiedy deklarujecie swój udział, kiedy Wasi opiekunowie angażują swoje siły, by Was przygotować to nabywacie pewne doświadczenie w ruchu drogowym. Jedną z konkurencji jest udzielanie pierwszej pomocy. Zawsze powtarzam, że człowieka można uratować tylko na piątkę w skali od 1 do 5. Dziękuję bardzo organizatorom za to, że krzewicie te nawyki tutaj i przepisy ruchu drogowego wśród najmłodszych i dużą pracę wkładacie w to, by było jak najlepiej na ulicy – mówił komendant powiatowy KPP w Jaśle Jacek Krzyżak.

Najlepsze wyniki – podobnie jak i w ubiegłym roku – uzyskali uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 w Jaśle, w skład drużyny wchodzili: Gabriela Hendzel, Jagoda Rak, Mikołaj Rak, Artur Czech, którym opiekunem był Adam Smorul. Bardzo ładnie zaprezentowało się także Gimnazjum w Zespole Szkół im. św. Maksymiliana Kolbego w Wróblowej, gmina Brzyska, reprezentowane przez: Paulinę Źrebiec, Martę Papciak, Patryka Piątek, których opiekunem był Wojciech Janiga.

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali puchary i medale. Reszta drużyn dostała nagrody rzeczowe ufundowane przez wszystkie jednostki samorządu terytorialnego oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie.

– Chciałbym powiedzieć, że jesteśmy na etapie zakupu symulatora dachowania. To jest ciekawe urządzenie. Ono prawdopodobnie będzie już w czerwcu. Na pewno do tej szkoły przyjedziemy i zrobimy lekcje poglądową. Przy pomocy przeszkolonych osób zasymulujemy dachowanie. Jest to niezbyt przyjemne zdarzenie, ale bardzo pouczające. Mamy również symulator zderzeń i myślę, że obydwa tutaj zaprezentujemy. Będziecie jedną z pierwszych szkół, w których to zademonstrujemy jeszcze przed końcem roku – mówił Bogusław Kolarczyk, zastępca dyrektora W.O.R.D w Krośnie.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z wydarzenia tutaj: 39. Powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Anna Szafarz