środa, 17 kwietnia, 2024

Kijki w dłoń!

0
Kijki w dłoń!
Udostępnij:

Już jutro rusza I Ogólnopolski Marsz Nordic Walking studentów UTW, do udziału w którym organizatorzy zapraszają wszystkich jaślan. Będzie zdrowo, integracyjnie i wesoło.

Głównym pomysłodawcą imprezy jest Stowarzyszenie „Akademia Złotego Wieku” Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie.

 W Uniwersytecie w Wejherowie już od 5 lat organizowane są zajęcia z Nordic Walking, gdzie obecny prezes Polskiej Federacji Nordic Walking Olgierd Bojke wraz kilkoma instruktorami uczą jak „chodzić z kijami”.

– Mamy już pewne doświadczenia i wiedzę na temat organizacji takiej imprezy. W wielu przypadkach studenci z braku środków na opłacenie transportu nie mogą przyjechać i brać udziału. Skoro taka sytuacja jest w naszym województwie, to znaczy, że jest także w innych – komentuje prezes Stowarzyszenia „Akademia Złotego Wieku” Roman Białas. By połączyć siły i entuzjazm nordicowców, postanowiliśmy zorganizować imprezę bardziej niż tanią, gdyż za darmo – dodaje Białas.

Do marszu przyłączyło się Jasielskie Stowarzyszenie Studentów Trzeciego Wieku w Jaśle. Celem tego wydarzenia, jak twierdzą jest zachęcenie studentów UTW oraz mieszkańców Jasła do aktywności fizycznej, integracja wszystkich uczestników oraz promocja czynnego spędzania wolnego czasu.

– Łączy nas chęć przeżycia czegoś niezwykłego i niezapomnianego. Towarzyszyć będzie nam wyjątkowa atmosfera, poczucie wspólnoty, a nade wszystko ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Sprawność fizyczna – mniej wymagana, bo liczy się nasza radość i uśmiech na twarzy! Nie trzeba być zawodowym sportowcem, gdyż najważniejsza jest dobra zabawa! Wspólny spacer będzie naszym sukcesem – podkreślają organizatorzy marszu.

Nordic walking to połączenie marszu z umiejętnym odpychaniem się od podłoża przy pomocy specjalnie do tego zaprojektowanych kijków, co angażuje do pracy większą część naszych mięśni, bo aż ok. 90 %. Dzięki kijkom odciążamy dolne partie ciała: biodra, kolana oraz lędźwiowy odcinek kręgosłupa, przy czym jednocześnie uaktywniamy górne części, a mianowicie barki oraz odcinek szyjny kręgosłupa. Bezpiecznie więc mogą maszerować również osoby z problemami ortopedycznymi, czy w podeszłym wieku. Prawidłowe zastosowanie specjalnie dobranych kijków, powiązane z naprzemiennym ruchem kończyn górnych i dolnych, wymusza u nas wydłużony krok i lekko pochyloną postawę. Uprawiając regularnie tą dyscyplinę poprawiamy nie tylko naszą kondycję, ale i kondycję naszego kręgosłupa.

– Pomysł na zorganizowanie ogólnopolskiej imprezy zaczerpnęliśmy z akcji „Polska Biega”. Skoro biega, to może chodzić w nordicu – mówi Bialas. – Informację o marszu wysłaliśmy do ponad 400 uniwersytetów. Pozytywnie zareagowało prawie 15%. To nie dużo. Nie we wszystkich uniwersytetach są zajęcia z nordicu. Wstępnie zgłosiło się ponad 2200 osób. W kolejnych latach będziemy świadkami zwiększającej się liczby uniwersytetów, a tym samym studentów biorących udział. Marsz wszedł do stałego kalendarza imprez i będzie organizowany corocznie. Włączenie się władz miasta do współdziałania, jak to ma miejsce w Jaśle, dowodzi, że koncepcja marszu jest właściwa. To również sygnał dla władz innych miast – dodaje Białas.

Marsz odbędzie się jak już wcześniej zapowiadaliśmy w dniu jutrzejszym o godzinie 11. Zbiórka uczestników w rejonie Parku Linowego w Jaśle-Gądki o godzinie 10.45, po czym wszyscy udadzą się wyznaczoną wcześniej trasą: ul. Plażową, drogą przy wale p. powodziowym rzeki Ropa do ul. Gądki, powracając do Parku Linowego.

Po zakończeniu marszu organizatorzy zapraszają na wspólne pieczenie kiełbaski na terenie Parku Linowego ufundowanego przez JS UTW w Jaśle.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Weronika Samborska