czwartek, 18 lipca, 2024

KK-T JDK zaprasza na wycieczkę rowerową do Biecza

0
KK-T JDK zaprasza na wycieczkę rowerową do Biecza
Udostępnij:

Pod hasłem „Biecz – gród ongiś królewski” odbędzie się kolejna, piąta już w tym roku, wyprawa rowerowa zorganizowana przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury. Wycieczka została zaplanowana na sobotę 24 września.

Około 44-kilometrowa trasa prowadzić będzie z Jasła przez okolice Osobnicy, Przysieczek, Pustej Woli, Kunowej oraz Grudnej Kępskiej do Biecza i z powrotem.

Położony niedaleko Jasła Biecz (woj. małopolskie, pow. gorlicki)jest pięknym, małym miasteczkiem o niesłychanie bogatej historii i wyjątkowych w skali kraju zabytkach. Ta zwana małym Krakowem miejscowość leży na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego nad rzeką Ropą. Turystów przyciąga szczególnym klimatem mieszczańskich kamieniczek, średniowieczną zabudową miejskich murów obronnych, ryneczkiem z gotyckim ratuszem na środku i przylegającą do niego imponującą wieżą ratuszową oraz unikatowymi kościołami. Do najcenniejszych zabytków Biecza zaliczają się: późnogotycka kolegiata Bożego Ciała, zespół klasztorny oo. Reformatów z barokowym kościołem pw. św. Anny z XVII w. oraz szpital wybudowany na mocy przywileju wydanego przez królową Jadwigę w 1395 r. najcenniejszy zabytek budownictwa szpitalnego na terenie Polski południowo-wschodniej (budynek szpitala pochodzi prawdopodobnie z około 1480 r. i jest jedynym obiektem fundacji królowej Jadwigi zachowanym do czasów współczesnych).

***

Termin wyjazdu: 24 września (sobota) godz. 9.00, sprzed budynku JDK.

Koszt:15 zł.

Zgłoszenia i wpłaty: w JDK.

Informacje: tel. 514 284 625.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Program uwzględnia ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

Uwaga: jak zawsze obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne oraz kask ochronny.

Organizator zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki z przyczyn od niego niezależnych.

jdk