wtorek, 27 lutego, 2024

Mistrzostwa Polski BMX w jeździe indywidulanej na czas, w Jaśle!

0
Mistrzostwa Polski BMX w jeździe indywidulanej na czas, w Jaśle!
Udostępnij:

Wczoraj, na nowo wybudowanym torze BMX (Jasło – Gądki), odbyły się Mistrzostwa Polski BMX w jeździe indywidualnej na czas. Zawody zaliczane są do 4 edycji Pucharu Polski. W mistrzostwach wystartowało 41 zawodników z kilku klubów.

BMX jest dyscypliną, polegającą na jeździe na małych i lekkich rowerach, zwanych potocznie „be-em-iksami” oraz pokonywaniu wszelkich nierówności terenu i przeszkód. Zapoczątkowano ją w Ameryce, w latach 70-tych. W tradycyjnych zawodach BMX startuje ośmiu zawodników, z odpowiedniego pasa startowego, pokonując tor o długości ok. 300-400 m. BMX zadebiutował jako dyscyplina olimpijska w 2008 roku, w Pekinie. Pierwszym mistrzem został wówczas łotewski kolarz Māris Štrombergs.

Dyscyplina ta, choć w Polsce jeszcze mało znana, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie, miłośnicy BMX, mogą trenować na torze zgodny z wymogami UCI w Lublinie oraz na torze w Jaśle, który przystosowany jest do sześciu zawodników. Dlatego też, w tym roku, postanowiono zorganizować Mistrzostwa Polski BMX w jeździe indywidualnej właśnie w naszym mieście.

Dla nas to wielka radość, że Jasło zostało dostrzeżone za sprawą tej infrastruktury sportowej. Jest niewiele dyscyplin, dzięki którym możemy sprawdzić się w zawodach o randze Mistrzostw Polski. Ta jest jedną z nich. To dla nas bardzo ważne i bardzo nas to cieszy – mówił burmistrz miasta Jasła Andrzej Czernecki. Sport to z jednej strony dobra zabawa, a z drugiej – szansa dla młodych, utalentowanych ludzi. Nowo powstały tor BMX w naszym mieście, pozwala na to, by młodzież mogła trenować tę dyscyplinę. Mamy nadzieję, że zostanie odkryty talent, który będzie miał możliwość kiedyś zaistnieć na olimpiadzie. Na razie przed nami jeszcze długa droga. Zaczynamy od popularyzacji tej imprezy, więc dzisiejsze Mistrzostwa Polski temu służą. Liczymy na to, że nasz tor zostanie pozytywnie odebrany przez uczestników, na który będą częściej przyjeżdżać i trenować – dodał.

Mistrzostwa Polski BMX w jeździe indywidualnej adresowane były do zawodników z licencją Polskiego Związku Kolarskiego oraz dla amatorów jazdy na rowerach BMX z Jasła i całej Polski, i odbyły się w czterech kategoriach:

– elita kobiet i mężczyzn (ur. 1994 i wcześniej, posiadający licencję Elita lub U23)
– juniorki i juniorzy posiadający licencję Junior (ur. 1995 i 1996)
– juniorki młodsze i juniorzy młodsi (ur. 1997 i 1998)
– młodziczki i młodzicy (ur. 1999 i 2000)

Dzisiaj, po raz pierwszy rozgrywane są Mistrzostwa Polski BMX w jeździe indywidualnej. Jest to zupełnie nowa formuła, która została wprowadzona w ubiegłym roku. Chcemy nadążać za światowymi trendami w rozwoju tej dyscypliny sportu, stąd więc Mistrzostwa tego typu – mówił dr Jerzy Klinik, przewodniczący Komisji Kolarstwa Zjazdowego Polskiego Związku Kolarskiego. Normalnie, jest to wyścig ze startu wspólnego, w którym uczestniczy ośmiu zawodników jednocześnie. Jest to wtedy bardzo interesująca i bezpośrednia walka. Tutaj jest już tylko walka na czas – dodał.

W maju tego roku, tor Jasło – Gądki wypróbowała reprezentacja Polski pod okiem Andrzeja Kramarczyka, w 14-osobowym składzie. W treningu uczestniczyli również członkowie jasielskiego Stowarzyszenia Kolarstwa Nowoczesnego i klubu Race Industry.

Byłem na odbiorze tego toru, który bardzo mi się spodobał. Miejsce jest fajne, choć wymaga pewnych modernizacji. Jeśli wszystko będzie dobrze, możliwe będzie rozegranie wyścigu ze startu wspólnego – mówił Andrzej Kramarczyk, trener kadry narodowej, dyrektor zawodów.  

Jasielski tor został pozytywnie odebrany również wśród zawodników.

Tor jest bardzo dobry, znam go prawie na pamięć. Powierzchnia bardzo dobra, więc jazda po nim przebiega bez żadnych zastrzeżeń – mówiła Marika Kudra, I wicemistrz Polski BMX Racing 2013.

Tor bardzo fajny, płynny i bezpieczny, do wyścigów na bardzo wysokim poziomie. Owszem brakuje mu paru rzeczy, ale to, że buduje się takie tory w Polsce jest w tym momencie najważniejsze – mówił Bartosz Giemza, dwukrotny Mistrz Polski BMX Racing.

Wyścigom towarzyszyło wiele emocji. Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 3,5 letni Filip Dziedzic. Mistrzem Polski BMX w jeździe indywidualnej został Bartosz Giemza, reprezentujący klub Lotto-Aquila, który uzyskał czas 00:00:32.724.

Cieszę się z wygranej. Chciałem tutaj przyjechać, mimo tego, że wiedziałem, że będzie mało zawodników. Niektórzy odpoczywają po sezonie, inni startują w zawodach za granicą. To bardzo ważne, by uczestniczyć w takich konkurencjach, dzięki którym ta dyscyplina jest coraz bardziej popularna w Polsce. Tym bardziej, że widać wśród zawodników i kibiców duży ku temu potencjał – mówił Giemza.

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Polski BMX w jeździe indywidualnej przedstawiała się następująco:

Kategoria Elita Mężczyźni: Giemza Bartosz, Adamczyk Karol, Kulesza Robert, Jarek Mariusz, Sawicz Tomasz, Pietrzak Dawid.

Kategoria Elita , Juniorki, juniorki młodsze, kobiety: Mazur Natalia, Tuz Paulina, Piwowarczyk Natalia, Wałach Dominika, Klich Sonia, Kwiecińska Justyna.

Kategoria Masters Mężczyźni: Burzak Krzysztof, Kusiński Michał, Sulikowski Sylwester, Świderski Piotr, Dębowski Arkadiusz, Woźniak Tomasz.

Kategoria Juniorzy Mężczyźni: Jakubiak Marcin, Zwolak Mateusz, Dadela Gustaw, Zawadzki Patryk, Jończyk Marcin, Bałys Robert.

Kategoria Juniorzy Młodsi: Biadacz Szymon, Klimek Bartłomiej, Trusiewicz Marek, Wrożyna Jan, Błaszczyk Mateusz.

Kategoria Młodzicy: Adamczyk Szymon, Porzycki Jacek, Gnojek Wojciech, Moskal Piotr, Pępek Jakub, Świderski Maksymilian.

Kategoria Młodziczki: Wołek Justyna, Kudra Marika, Wróbel Wiktoria, Szemik Zuzanna, Gnojek Joanna, Leńczowska Weronika.  

Zawody przeprowadzono zgodnie z przepisami UCI i PZKol.

Organizatorami byli: Urząd Miasta w Jaśle, Klub Sportowy Lotto Aquila; 34 oraz MOSiR Jasło.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Weronika Samborska