poniedziałek, 30 stycznia, 2023

„Śladami architektury drewnianej”

0
„Śladami architektury drewnianej”
Udostępnij:

Poznanie Pielgrzymki, wsi pełnej swoistego uroku, leżącej na południowo – zachodnim skraju Pogórza Jasielskiego, było kolejnym celem wyjazdu zorganizowanego przez Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury.

W sobotni poranek (16 lipca br.) grupa dziewiętnastu rowerzystów, na których czele, tradycyjnie już stali przewodnicy: Tadeusz Wójcik i Adam Goleń – wyruszyła na szlak.

Przemierzono 53 km, trasę prowadzącą przez osiedla Jasła, Dębowiec, Wolę Dębowiecką, Zawadkę Osiecką i Pielgrzymkę.

Uczestnicy zwiedzili zabytkową świątynię prawosławną, dawniej greckokatolicką wzniesioną końcem XVIII i uczestniczyli w Liturgii celebrowanej w języku staro – cerkiewno – słowiańskim przez duchownego Romana Dubeca. Rowerzystów urzekł tajemniczy pozazmysłowy świat sacrum i mistyki, klimat półmrocznej świątyni, wypełnionej zapachem kadzidła, bogatej w polichromię, ikony i migocące płomienie świec.

Eugeniusz Dziadosz, przedstawiciel miejscowej społeczności łemkowskiej, zapoznał turystów z historią świątyni, unikatowością jej wnętrza. Wskazał na cudowną ikonę Matki Bożej z połowy XVII w, Grób Pański z 1684 (pochodzący z poprzedniej świątyni) i inne znaczące detale. Wytłumaczył również sposób sprawowania Liturgii prawosławia.

Dalszym etapem wycieczki była droga prowadząca na Folusz i rozkoszowanie się sielskimi widokami pól, lasów łąk naszej pięknej podkarpackiej krainy .

Końcowych akcentem wyprawy było tradycyjne pieczenie kiełbasek na Foluszu i relaks przy dębowieckim stawie. Wypoczęci i zadowoleni ze słonecznej ,letniej wycieczki rowerzyści wrócili z oczekiwaniem na kolejny wyjazd.

er (JDK)

{gallery}galerie/17_rok/rowerowa_pielgrzymka{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj