piątek, 12 lipca, 2024

Zabawa, nauka i sztuka, czyli ferie zimowe w MDK w Jaśle

0
Zabawa, nauka i sztuka, czyli ferie zimowe w MDK w Jaśle
Udostępnij:

Okres ferii zimowych (15 – 27.02.2016 r.) był czasem twórczego działania i wypoczynku dla wszystkich, którzy zajrzeli do Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

Z różnego rodzaju zajęć i warsztatów skorzystało około 400 uczestników w różnym wieku. W pierwszym tygodniu przez osiem godzin dziennie grupa 25 dzieci spędzała czas na półkolonii KALEJDOSKOP ZIMOWY. Program obejmował zajęcia prowadzone przez nauczycieli MDK oraz zaproszonych gości. Dzieci odwiedziły jasielskie kino, Jasielski Dom Kultury, wzięły udział w warsztatach kryminalistyki i pierwszej pomocy, w pokazie fizyczno-chemicznym prezentującym rozmaite doświadczenia oraz zapoznały się z możliwościami konstrukcyjnymi klocków GRUMI. Na zajęciach ruchowych, integracyjnych i tanecznych dzieci bawiły się m.in. z chustą Klanzy, brały drużynowo udział w konkurencjach sportowych i sprawnościowych, grały w gigantycznego „Chińczyka” oraz ćwiczyły układy taneczne do znanych przebojów. Ponadto na zajęciach umuzykalniających nauczyły się śpiewać piosenki, na plastycznych wykonały prace z kolorowego piasku i kreatywnych pianek, na teatralnych wykonały maski. Dzieci odwiedził również karykaturzysta Szymon Teluk, który wykonał wspaniałe portrety wszystkich uczestników półkolonii.

Szymon Teluk prowadził również warsztaty dla pragnących nauczyć się sztuki rysowania – w dniach 17 – 18 lutego. Zajęcia podzielone zostały na 4 tematy: „Kreacja bohatera fikcyjnego”, „Komiks”, „Jak narysować wszystko”, „Karykatura”. Podczas warsztatów uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności kreacji własnych fikcyjnych bohaterów; nauczyli się jak stworzyć pasek komiksowy oraz jak narysować dobrą karykaturę. W zajęciach udział wzięło 30 uczestników – dzieci i młodzieży od 9 roku życia wzwyż.

W piątkowy wieczór 19 lutego odbył się seans zimowej edycji festiwalu FUTURE SHORTS. Obejrzeliśmy 7 filmów krótkometrażowych z całego świata (min. z Rumunii, Wielkiej Brytanii, USA, Francji). Jak zawsze, były to filmy różnorodne pod względem gatunkowym, w programie festiwalu znajdowały się, bowiem komedie, dramaty, teledysk oraz animacja. Filmy poruszały problematykę sytuacji człowieka we współczesnym świecie, wpływ mediów na jednostkę oraz skomplikowane relacje rodzinne.

W drugim tygodniu 22 i 25 lutego odbyły się Zimowe Warsztaty Keyboardowe, w których udział wzięło kilkanaście osób w różnym wieku, w większości były to dzieci o różnym stopniu zaawansowania. Początkujący jak i zaawansowani dowiedzieli się, jak powinno się grać na instrumencie, poznali nutki i wartości rytmiczne, oraz spróbowali swoich sił grając razem w wielkim zespole keyboardowym proste i znane melodie.

W poniedziałek 22 lutego odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Rywalizowali między sobą uczniowie szkół podstawowych. Po zaciętej walce zwyciężył Kamil Błasik, zajmując I miejsce w turnieju. II miejsce zdobył Bartosz Lech, na podium stanął również Konrad Lech, zajmując III miejsce.

W Zimowym Kursie Samoobrony udział wzięło 25 uczestników, którzy poznali techniki obrony w ramach systemu samoobrony DEFENDO. Zajęcia poprowadził Grzegorz Mitoraj, instruktor Defendo Hard Target w regionie podkarpackim.

W środę 24 lutego gościliśmy Szkolny Teatr Lalki i Aktora ze Szkoły Podstawowej w Turzym Polu. Młodzi artyści przedstawili dwie etiudy: „O słoniu Trąbalskim” i „O Żeglarzach Dżamblach” w reżyserii Waldemara i Renaty Kośmidrów. W przerwie między przedstawieniami zgromadzona publiczność bawiła się w zabawy parateatralne, a dzieci rozwiązywały zagadki.

25 lutego w czwartek dzieci miały okazję obejrzeć w MDK-u „sztuczne niebo” za sprawą przenośnego planetarium. Natomiast w piątkowy wieczór TALENT SHOW zgromadził 20 uzdolnionych recytatorów, wokalistów, gimnastyków i tancerzy, którzy walczyli o nagrodę publiczności. W tym roku najwięcej głosów zdobyła baletnica Zuzanna Rówińska.

Na zakończenie ferii odbył się II Feryjny Turniej Szachowy. W turnieju wzięło udział 28 młodych szachistów z Jasła i okolic. Najlepszą zawodniczką w turnieju została Natalia Tomkiewicz, a najlepszym zawodnikiem Michał Majewski. Wielu zawodników uzyskało V i IV kategorie szachowe.    

MDK w Jaśle

{gallery}galerie/16_rok/ferie_MDK{/gallery}