poniedziałek, 20 maja, 2024

Jasielski dzień na igrzyskach polonijnych

0
Jasielski dzień na igrzyskach polonijnych
Udostępnij:

Od 27 lutego do 5 marca w trzech miastach regionu: Ustrzykach Dolnych, Sanoku i Przemyślu odbywają się XII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Gospodarzem igrzysk, w których uczestniczy ponad 500 naszych rodaków, jest po raz pierwszy Podkarpacie. Wioska olimpijska znajduje się w Arłamowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne to Święto Polonii odbywające się co dwa lata. W tym roku zawodnicy walczą o medale w dziewięciu dyscyplinach: igrzyska retro, narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, nordic walking, short track, snowboard, wielobój łyżwiarski, biathlon i hokej na lodzie.

Jedną z form promocji Podkarpacia jest codzienna prezentacja miast do której, spośród wszystkich miejscowości naszego województwa, wybrano: Ustrzyki Dolne, Jasło, Krosno, Przemyśl i Sanok. Gospodarzem drugiego dnia zmagań, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego oraz Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, było Miasto Jasło.

Spotkaniu podsumowującym drugi dzień zmagań oraz ceremonii medalowej przewodniczyła Maria Kurowska, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. Prezentacja Jasła obejmowała wystąpienie Ryszarda Pabiana, burmistrza Jasła oraz multimedialny pokaz filmowy. Na stoisku promocyjnym prezentowali się jasielscy numizmatycy (Mariusz Syzdek), artyści z nieformalnej grupy Plaja (Bogdan Samborski i Jan Kukułka) oraz reprezentanci Muzeum Regionalnego w Jaśle i Urzędu Miasta w Jaśle. Brawurowo na scenie wystąpili muzycy z działającego przy Jasielskim Domu Kultury big bandu Jass Brass Consort z wokalistką Aleksandrą Tocką. Jasielskie stoisko promocyjne pozostanie w Arłamowie do zakończenia igrzysk.

Organizatorem Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych Podkarpacie 2016 jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Zmagania naszych rodaków, reprezentujących kilkanaście krajów, można śledzić w Kronikach Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych na kanale TVP Polonia i w codziennych Aktualnościach TVP Rzeszów.

UMJ

{gallery}galerie/16_rok/igrzyska_polonijne{/gallery}