sobota, 22 czerwca, 2024

Muminki, Dzieci z Bullerbyn i Wesoły Ryjek! Rozczytane ferie w jasielskiej Bibliotece

0
Muminki, Dzieci z Bullerbyn i Wesoły Ryjek! Rozczytane ferie w jasielskiej Bibliotece
Udostępnij:

Jak mieszkają bohaterowie Doliny Muminków z opowiadań Tove Jansson? Czy łatwo opowiedzieć literacką historię za pomocą obrazków? Kim jest Turlututu, tytułowy bohater książki „Turlututu. A kuku, to ja!”? Z takimi pytaniami zmierzyli się mali uczestnicy cyklu zajęć Czytam JA, Czytasz TY, CzytaMY! W feryjnych spotkaniach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle uczestniczyło prawie 380 dzieci z Jasła i regionu.
W Filii nr 1 dzieci wyruszyły do cudownego świata Astrid Lindgren, szwedzkiej pisarki, autorki „Dzieci z Bullerbyn”, „Lotty z ulicy Awanturników” czy „Braci Lwie Serce”. Zimowe ferie to doskonała okazja do czytania – zatem mali czytelnicy wysłuchali fragmentów książek „Wielka księga Pippi” i „Dzieci z Bullerbyn” w wykonaniu wolontariuszek – Ani i Patrycji. Dzieci przygotowały makietę miasteczka Bullerbyn, poznały nietypową metodę zdobniczą jaką jest pergamano, stworzyły portrety Pippi, małpki Nilsona czy konia Alfonso i miały okazję wykazać się pomysłowością podczas konkursu na najlepsze przebranie. To były super zajęcia, bardzo fajnie bawiłam się w bibliotece – powiedziała Lenka, najmłodsza uczestniczka zajęć.

Filia nr 2, na czas ferii, zaprosiła dzieci do bajkowej Doliny Muminków. Dzięki głośnemu czytaniu opowiadań Tove Jansson uczestnicy mogli poznać zabawne skandynawskie trolle – Muminki oraz ich przyjaciół – Małą Mi, Pannę Migotkę czy Wółczykija. Dzieci stworzyły portrety mieszkańców Doliny Muminków, wymyśliły swoje wersje trolli i stworzyły „czasokalendarz”, który odmierza czas i wyznacza granice pór roku. U Muminków zima jest do spania, lato do wędrówek, a wiosna i jesień dla przyjaciół. Zapalenie lampy oznacza początek jesieni – opowiadała Marlena. Na zakończenie feryjnych podróży po Dolinie Muminków Topik i Topcia przygotowali Zagadkowy Kuferek, w którym ukryli mnóstwo zagadek, quizów i łamigłówek dla wszystkich miłośników uroczych trolli z opowiadań Tove Jansson.

Kto zawsze spada na cztery łapy? Do czego potrzebny jest kotom ogon? Po co kotu wąsy? – odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy zajęć w Fili nr 3. Zajęcia i zabawy z bohaterami książek Holly Webb zainspirowały dzieci do przygotowania „teatrzyku kamishibai”, w którym za pomocą specjalnych obrazków opowiadały książkowe historie. Najmłodsi poznali ciekawostki z życia kotów oraz związane z nimi przesądy i przysłowia, stworzyli maski futrzaków, album czworonożnych przyjaciół oraz specjalne „gryzaki-szarpaki”. Jeden z gryzaków został sprawdzony przez mojego psa – Dafiego. Chyba mu się spodobał – żartował Kuba, uczestnik zajęć.

Dzięki spotkaniom zorganizowanym przez Oddział dla Dzieci, cykl zajęć Czytam JA, Czytasz TY, CzytaMY! zawitał również do jasielskich przedszkoli.

Dzieci z Bajkowego Prywatnego Przedszkola oraz Niepublicznego Przedszkola „Smyk” poznały Wesołego Ryjka, sympatyczną postać z książki Wojciecha Widłaka a przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 10 sprawdziły kim jest tajemniczy bohater książki „Turlututu. A kuku, to ja!”. Natomiast najmłodsi z Kubusiowego Przedszkola odwiedzili Bibliotekę, by poczuć magiczną moc głośnego czytania i przekonać się, że książka = absolutnie dobra zabawa.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/16_rok/ferie_MBP{/gallery}