wtorek, 21 marca, 2023

Zastąpmy pyskówkę argumentami

0
Zastąpmy pyskówkę argumentami
Udostępnij:

Obserwując to co dzieje się na naszych wszystkich portalach w obszarze komentarzy stwierdzam, że dyskusja na prawie każdy temat bardzo szybko przeradza się w pyskówkę. Wymianę rzeczowych argumentów zastępuje rywalizacja, kto komu bardziej przyłoży. Anonimowość oraz brak wiedzy temu sprzyjają.
Klasycznym przykładem niemerytorycznej dyskusji jest dla mnie wyjaśnianie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Z jednej strony komisja badań wypadków lotniczych. Każdy z jej członków, posiadając zdobytą na specjalistycznych studiach wiedzę, zaczynał od oglądania wypadków i słuchania opinii starszych stażem członków komisji. Po kilku latach formułował zapewne pierwsze samodzielne hipotezy, weryfikowane przez bardziej doświadczonych kolegów. Przez lata takiej pracy zdobywa się wiedzę, która pozwala wnioskować na podstawie nic nie znaczących dla laika detali. Tak pracują tego typu komisje, składające się ze specjalistów danej branży, na całym świecie.

I oto wyniki tych prac podważają ludzie z tytułami naukowymi, którzy nigdy w życiu nie badali przyczyn katastrofy lotniczej. Pozwala im to na łatwe formułować hipotez, które u specjalistów z branży budzą uśmiech politowania. Część naszego społeczeństwa hipotezy te przyjmuje za dobrą monetę. Stawia się znak równości pomiędzy wynikami wielomiesięcznej pracy specjalistów i opiniami ludzi o niewątpliwie dużej wiedzy, ale nie związanej z lotnictwem oraz co jeszcze raz podkreślę, zupełnym braku wiedzy praktycznej z zakresu badania katastrof lotniczych.

Każdego z przyjmujących te hipotezy za dobrą monetę proszę o odpowiedź na pytanie, dotyczące czysto teoretycznej sytuacji.

Oczywiście nikomu tego nie życzę, ale dowiadujesz się oto, że stan Twojego zdrowia wymaga przeprowadzenia bardzo poważnej operacji na otwartym sercu. Musisz dokonać wyboru lekarza. Jeden z nich to lekarz kardiochirurg, który ma doświadczenie i wiele takich operacji już przeprowadził. Drugi to światowej sławy ortopeda, który zna budowę serca,bo przecież uczył się tego na studiach, w razie potrzeby może jeszcze doczytać, ale nigdy serca nie operował.
Którego z tych dwóch lekarzy byś wybrał ? Wybór jest chyba oczywisty. Dlaczego więc racjonalnego dokonywania wyborów w życiu prywatnym nie przenosimy na życie społeczne ?

Moja obecność na tym portalu ma na celu pokazanie, że o najtrudniejszych tematach  Naszego Miasta można i należy dyskutować merytorycznie i wyciągać racjonalne wnioski. Jest to zdecydowanie trudniejszy model dyskusji, bo osobiste wycieczki muszą zastąpić argumenty, ale wart zachodu.

 

Janusz Rak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj