wtorek, 18 czerwca, 2024

145-lecie Gimnazjum i Liceum Jasielskiego

0
145-lecie Gimnazjum i Liceum Jasielskiego
Udostępnij:

Już 145 lat minęło od początku roku szkolnego 1868/69 i założenia gimnazjum w Jaśle. Starania o założeniu gimnazjum w Jaśle wszczęto w 1862r., a otwarcie jego przypada na rok 1868 r. Początkiem XX wieku szkołę kończą wybitne postaci, które zapiszą się w historii, sławiąc imię Jasła: Stanisław Pigoń, Hugo Steinhaus, Stanisław Pawłowski, Rudolf Weigl.

Wpisane w historię naszego miasta razem z nim przeżywa okres rozkwitów i burz dziejowych. Obowiązkiem nauczycieli i wychowanków było kształtowanie szkoły dla przyszłych pokoleń w poszanowaniu jej bogatej tradycji. Tradycji jednej z najstarszych szkół na Podkarpaciu.

W roku szkolnym 2013/14 liceum kształci 643 uczniów w 20 oddziałach klasowych, zatrudnia 58 nauczycieli, 13 pracowników administracji i obsługi.

Szkoła łączy tradycję z nowoczesnością.  W ostatnich latach została zmodernizowana – rozbudowano budynek, dostosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych, zbudowano obserwatorium astronomiczne. Wysoki poziom nauczania potwierdzają liczne osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Szkołę charakteryzuje bardzo wysoka zdawalność egzaminów maturalnych. Liceum, przygotowując swoich uczniów do pełnienia przez nich przyszłych ról życiowych, oferuje liczne formy zajęć dodatkowych.

Działalność naukowa rozwijana jest dzięki kołom przedmiotowym z niemalże wszystkich dyscyplin. Poza działalnością naukową szkoła oferuje liczne formy rekreacji i wypoczynku swoim uczniom. Absolwenci po ukończeniu cyklu kształcenia stają się studentami wielu renomowanych uczelni.
W czasie studiów często odwiedzają swoją byłą szkołę i wychowawców. Spotykając się podczas zjazdów maturalnych, wspominają czasy młodości spędzone w I LO.

4 października odbędą się obchody 145-lecia ILO w Jaśle.

Program obchodów:
9.00 Msza Św. w Kościele Św. Stanisława w Jaśle
10.15 Sesja naukowa w auli szkoły.
Wykłady wygłoszą:
– prof. Barbara Weigl – pracownik naukowy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M.Grzegorzewskiej w Warszawie, Dyrektor Instytutu Psychologii Stosowanej
– dr Grzegorz Ochała – pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego
– Kamil Ruszała – student Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego
11.30 Program przygotowany przez uczniów szkoły (koncert „Soli Deo”, występy recytatorsko-wokalne, film o szkole)

ILO w Jaśle

{gallery}galerie/145-lecie_Ilo{/gallery}