poniedziałek, 20 marca, 2023

16-letni Kuba z Jasła wygrał wycieczkę do NASA

0
16-letni Kuba z Jasła wygrał wycieczkę do NASA
Udostępnij:

Jakub Wróbel, uczeń jasielskiego gimnazjum, wygrał ogólnopolski konkurs Astrobot i w nagrodę poleci na warsztaty do amerykańskiego Centrum Kosmicznego NASA. 

Jakub jest uczniem kl. 3e Gimnazjum Nr 2  z Oddziałami Integracyjnymi Im. I. Łukasiewicza w Jaśle.  Jako jeden z 30 osób w całej Polsce dotarł do finału konkursu Astrobot, adresowanego do gimnazjalistów zainteresowanych kosmosem, naukami ścisłymi, przyrodniczymi i technicznymi.  Organizatorami konkursu byli Mars Society Polska wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.

– To była super przygoda, zdrowa rywalizacja i świetna zabawa – mówi Kuba. – Już w trakcie finału wiedzieliśmy z kolegami, że niezależnie od wyników będziemy wszyscy zadowoleni.

Zaczął od satelitów Jowisza

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie musieli napisać  eseje – projekty kosmicznej misji badawcze – na temat: „Misja badawcza na dowolne ciało niebieskie”. W swoich pracach musieli zaplanować misję kosmiczną i przedstawić w nich m.in.:  kategorie misji, uzasadnienie obranego celu, sposób dotarcia w określone miejsce, sposoby zabezpieczenia się przed niepożądanymi skutkami warunków kosmicznych, źródła pozyskiwania energii. Jakub w swoim eseju opisał misję zbadania podziemnych oceanów jednego z satelitów Jowisza Europy. I jak się okazało. Była to jedna z  30 najlepszych prac nadesłanych przez gimnazjalistów z całej Polski.

Prace oceniało jury, w którym zasiadali pracownicy takich instytucji, jak: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Niebo Kopernika, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

W drugim etapie zdobywa Marsa

W miniony weekend, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się kolejny etap konkursu – warsztaty robotyczne. Uczestnicy podzieleni zostali na 6 pięcioosobowych grup.  Już jako zespół pracowali nad budową prototypu robota z klocków LEGO Mindstorms, jego układem mechanicznym i  programowaniem zarówno elementów, jak i czujników całego robota. Wykonane przez nich roboty musiały m.in.  przewieźć  piłeczki z określonego miejsca do bazy, a po drodze umiejętnie omijać przeszkody  za pomocą czujnika ultrasonicznego, rozpoznawać kolory piłeczek. Ważny był także czas wykonania zadania.

Jury oceniało funkcjonalność powstałego robota w oparciu o modele, umiejętność pracy zespołowej i współzawodnictwa z innymi drużynami.

Kuba był w drużynie, która zdobyła nagrodę główną – wycieczkę na warsztaty szkoleniowe do Kennedy Space Center na Florydzie. Polecą w maju.

Zdolna młodzież

– Kosmos wciąż pozostaje tajemnicą, jest jeszcze wiele pytań, na które nie udało się odpowiedzieć naukowcom. Wyobraźnia młodzieży często wpisuje się w późniejsze naukowe odkrycia. Pomysły przedstawiane przez dzieci i młodzież są zawsze świeże i nowatorskie. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest zachęcanie uczniów do udziału w projektach związanych z nauką – mówi Tomasz Kuciński z Mars Society Polska. – Organizując ten konkurs w formie warsztatów i wspólnej zabawy, chcemy popularyzować wśród uczniów nauki ścisłe, przyrodnicze i techniczne. Zachęcamy gimnazjalistów nie tylko do rozwijania swoich zainteresowań astronomią i astronautyką, ale też do samodzielnej pracy badawczej – dodaje.

Kuba ma wiele zainteresowań i pasji, ale nie wiąże swojej przyszłości z astronomią, robotyką i programowaniem.

– To dla mnie hobby, a nie cel na przyszłość. Ja chcę zostać leśniczym – przyznaje Kuba.

Gratulujemy i życzymy spełnienia marzeń!

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj