poniedziałek, 17 czerwca, 2024

225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

0
225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Udostępnij:

Dzisiaj obchodzimy  225 rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczna uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawionej na jasielskim rynku.

Maj jest miesiącem szczególnym dla wszystkich Polaków. Dzień 3 Maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o naszych przodkach, którzy wbrew wszelkim przeszkodom oddali życie, żeby ocalić nasz kraj przed upadkiem.

W tym wyjątkowym dniu władze i organizacje samorządowe, wojska, poczty sztandarowe, młodzież oraz mieszkańcy miasta Jasła mogli wspólnie upamiętnić ważne, niezapomniane wydarzenie z życia Polski, które zmieniło bieg historii.

Po nabożeństwie odbył się patriotyczny przemarsz ulicami miasta do Parku Miejskiego, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza w imieniu społeczności lokalnej przez przedstawicieli władz przed tablicą upamiętniającą 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

– Stajemy przed grobem nieznanego żołnierza szerząc pamięć i oddając hołd poległym w obronie Ojczyzny, ale także tu, przy glorietce, kiedy obchodzimy ważne narodowe święto. Tym razem spotykamy się, aby czcić Konstytucję 3-go Maja w kolejną rocznicę, tym razem 225 Uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 Maja. Przy okazji tego święta wiele mówi się o znaczeniu tego dokumentu. O tym, że była dokumentem nowatorskim, że stanowi piękną kartę w historii europejskiej, ale pewnie nie wszyscy mieli okazję z nim się zapoznać – mówił Ryszard Pabian.

Dalsza część uroczystości obejmowała okolicznościowe wystąpienia. Ostatnim punktem był spektakl poetycki „Witaj Majowa Jutrzenko”.

Anna Szafarz

{gallery}galerie/16_rok/3_maja{/gallery}