wtorek, 25 czerwca, 2024

78 rocznica akcji „Pensjonat”

0
78 rocznica akcji „Pensjonat”
Udostępnij:

Burmistrz Miasta Jasła i Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle serdecznie zapraszają na uroczystość upamiętniającą 78 rocznicę uwolnienia członków ruchu oporu z jasielskiego więzienia.

W 1943 roku jasielskie więzienie „pękało w szwach”, było wypełnione wieloma członkami Armii Krajowej, w tym z Kedywu oraz innych formacji i organizacji ruchu oporu. Wówczas to zapadła decyzja o ich odbiciu w ramach akcji „Pensjonat”. Brali w niej udział: Zenon Sobota „Korczak”, Zbigniew Zawiła „Żbik”, Zbigniew Cerkowniak „Boruta”, Stanisław Kostka „Dąbrowa”, Stanisław Magura „Paw” i Józef Okwieka „Trójka”. Ta brawurowo przeprowadzona akcja była dla mieszkańców Jasła i regionu nadzieją na lepsze czasy, a informacja o uwolnieniu 66 więźniów politycznych rozeszła się lotem błyskawicy.

Dziś chcemy przypomnieć historię tamtych dni i zaznaczyć, że pamięć o tym wydarzeniu na zawsze pozostanie w kartach jasielskiej historii. Uroczystości, które odbędą się 8 sierpnia, rozpoczną się o godz. 9 mszą św. w kościele oo. Franciszkanów, następnie o godz. 10 nastąpi przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Armii Krajowej, znajdujący się przy ul Staszica. Przy pomniku zaplanowano: hymn państwowy, apel pamięci, a także składanie kwiatów i przemówienia okolicznościowe.

W związku z tą uroczystością nastąpi czasowe wyłączenie z ruchu niektórych odcinków jasielskich ulic: Chopina, 3 Maja, 1 Maja, Staszica.