niedziela, 19 maja, 2024

Obchody Święta Policji w Jaśle

0
Obchody Święta Policji w Jaśle
Udostępnij:

W miniony piątek na placu apelowym Komendy Powiatowej Policji w Jaśle odbyły się uroczystości związane z powiatowymi obchodami Święta Policji, połączone z wizytacją z okazji oddania do użytku nowej siedziby jasielskich policjantów. Jednym z najważniejszych punktów tego uroczystego wydarzenia było poświęcenie nowego budynku oraz przekazanie dla jasielskiej kadry okolicznościowego grawertonu z symbolicznym kluczem. Wręczono także akty mianowania na wyższe stopnie policyjne awansowanym funkcjonariuszom.

Nowa siedziba Komendy Powiatowej Policji w Jaśle powstała w ramach Programu Modernizacji Policji i innych służb na lata 2007-2020. Całość inwestycji z wyposażeniem to koszt ponad 26 mln złotych. Nowoczesny budynek jest w pełni przystosowany do wykonywania w nim zadań z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jest to budynek monitorowany, wyposażony w pomieszczenia dla osób zatrzymanych, nowoczesną siłownię, skomputeryzowaną strzelnicę oraz profesjonalne kojce z wybiegiem dla psów służbowych. To jednostka bez barier, do której swobodny dostęp będą miały także osoby niepełnosprawne.

W uroczystości zorganizowanej przez Wojewodę Podkarpackiego oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji, uczestniczyli m.in. Jolanta Sawicka Wicewojewoda Podkarpacki, insp. Dariusz Matusiak Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, Bogdan Rzońca Poseł do Parlamentu Europejskiego, Maria Kurowska Poseł na sejm RP, Joanna Brill Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Adam Pawluś Starosta Jasielski, Ryszard Pabian Burmistrz Miasta Jasła, przedstawiciele samorządów, reprezentanci służb mundurowych, policjanci i pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji funkcjonariuszy i ich rodzin w Kościele p.w. Chrystusa Króla w Jaśle, której przewodniczył Ks. Biskup Jan Wątroba Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Następnie, na placu apelowym przed siedzibą nowo wybudowanej Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji oraz oddania do użytku nowej komendy.

Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie podkreślił, że „u podstaw powodzenia tej inwestycji leży troska Państwa Polskiego o stan Policji oraz udana współpraca Policji z lokalną społecznością. W pierwszej kolejności chciałbym tutaj zwrócić Państwa uwagę na fakt, że budowę tego obiektu sfinansowano ze środków budżetowych Policji. Głównym źródłem finansowania były fundusze przekazane w ramach Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020. Warto podkreślić, że program ten istotnie wzmocnił potencjał Policji. Dzięki niemu znacznie poprawiono stan infrastruktury, ale także zakupiono specjalistyczny sprzęt, pojazdy, zrealizowano plan podwyższenia uposażeń funkcjonariuszy”. 

Podczas uroczystej wizytacji, Jolanta Sawicka Wicewojewoda Podkarpacki oraz insp. Dariusz Matusiak Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie przekazali dla jasielskiej kadry, na ręce insp. Roberta Wróbla Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle, okolicznościowy grawerton z symbolicznym kluczem do jasielskiej jednostki. Złożyli również podziękowania osobom, które przyczyniły się do powodzenia tej inwestycji. Nowy budynek został poświęcony przez Ks. Biskupa Jana Wątrobę Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, któremu asystował Kanonik Marek Buchman duszpasterz Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Podczas uroczystego apelu Komendant Powiatowy Policji w Jaśle w swoim przemówieniu przybliżył historię starań o budowę nowej jednostki. Skierował także podziękowania do parlamentarzystów oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do budowy nowego budynku.

Za zaangażowanie w budowę nowej Komendy Powiatowej Policji w Jaśle okolicznościowymi grawertonami uhonorowani zostali – Bogdan Rzońca, Alicja Zając, Maria Kurowska, Wojciech Zając, Adam Pawluś, Ryszard Pabian, Henryk Rak oraz insp. Stanisław Sekuła, Beata Gołda, Bogusław Daraż, Bogusław Wilusz, Maria Ignor i Alicja Mijal.

W drugiej części tego wydarzenia jasielscy policjanci otrzymali akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. W tym roku awansowanych zostało 50  funkcjonariuszy jasielskiej Policji – 3 w korpusie oficerskim, 19 w korpusie aspiranckim, 21 w korpusie podoficerskim oraz 7 szeregowych. 

KPP Jasło

Zdjęcia: Bartosz Wilk – Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie