poniedziałek, 4 marca, 2024

Aby dzieci były bezpieczne na drodze

0
Aby dzieci były bezpieczne na drodze
Udostępnij:

Dni są coraz krótsze, coraz wcześniej zapada zmrok. Zmniejsza się widoczność, którą dodatkowo ograniczyć mogą opady deszczu i mgła. Częściej w takich warunkach spotykamy dzieci idące drogą do szkoły. Aby zwiększyć ich bezpieczeństwo dzięki programowi „LOTOS Bezpieczna Droga do Szkoły”, każdy pierwszoklasista z powiatu jasielskiego otrzyma „zestaw bezpieczeństwa”.

Wczoraj w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyła się inauguracja programu „Lotos Bezpieczna Droga do Szkoły”, którego celem jest ochrona dzieci przed zagrożeniami w ruchu drogowym. Organizatorem przedsięwzięcia jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. Jednym z partnerów akcji jest Policja.

Spotkanie rozpoczął pomysłodawca i organizator całego przedsięwzięcia Prezes JKMiRD Józef Biernacki. Przedstawił szczegółowy plan realizacji akcji i poinformował, że już tradycyjnie wszystkie dzieci klas pierwszych z terenu powiatu jasielskiego otrzymają tzw. „zestaw bezpieczeństwa”.  W tym roku szkolnym uczniom wręczonych zostanie  ponad 1.100 pakietów edukacyjnych oraz tyle samo elementów odblaskowych. Do szkół przekazane zostaną także materiały dydaktyczne dla nauczycieli, które z pewnością będą pomocne w uczeniu dzieci, jak unikać niebezpieczeństw na drodze i jak samemu je nie stwarzać.

Z pierwszoklasistami spotkają się również policjanci i organizatorzy programu. Podczas prelekcji przekażą najmłodszym praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w miejscu zabaw. Będą uświadamiać dzieciom, że elementy odblaskowe są konieczne i zwiększają ich bezpieczeństwo.

W inauguracji wzięli udział przedstawiciele wielu instytucji, partnerów akcji. Policję reprezentował podinsp. Andrzej Przebięda Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Jaśle, podkom. Renata Mazan i mł. asp. Sylwia Jaworska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie. Do udziału w akcji oraz noszenia odblasków zachęcał również asp. sztab. Kazimierz Barański z KPP w Brzozowie. Zaproszeni goście przekazali wyrazy uznania pod adresem Józefa Biernackiego prezesa JKMiRD za zaangażowanie w działanie na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego od lat organizuje przedsięwzięcia we współpracy z Policją. Znaczna ich część poświęcona jest bezpieczeństwu najmłodszych. Wspiera Policję w organizacji zawodów „Policjant Ruchu Drogowego”. Organizuje szkolenia, w których uczestniczą policjanci i doskonalą umiejętność udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku. JKMiRD jest współorganizatorem konkursów bezpieczeństwa ruchu drogowego i konkursów motoryzacyjnych.

KPP Jasło