Uczniowie klas mundurowych z podkarpackich szkół spotkali się na III Wojewódzkim Przeglądzie Musztry. Po raz trzeci bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Rymanowa.
Gospodarzem tegorocznych zmagań był Zespół Szkół w Trzcinicy. Do rywalizacji przystąpiło pięć zespołów z: Jedlicza, dwa z Rymanowa, Tarnobrzega i ZS w Trzcinicy.
Pierwsza konkurencja rozegrana została w szkole polegała na wykonaniu zestawu 10 zadań obejmujących umiejętności z zakresu regulaminu musztry obowiązkowej Sił Zbrojnych RP, czyli m.in. meldowanie, tworzenie dwuszeregu, trójszeregów, czwórek itd., zbiórek.
Natomiast finał turnieju rozegrany został na jasielskim rynku. Tam zespoły zaprezentowały kilkuminutowy pokaz musztry paradnej.
Druga konkurencja to program dowolny, na który złożył się pokaz oparty na zakresie musztry paradnej. – W szkołach, w których prowadzone są klasy mundurowe organizowane są kampanie honorowe strzeleckie bądź inne drużyny. Realizują one pełny program musztry, by pokazać swoje umiejętności. To co prezentują drużyny reprezentacyjne wojska polskiego to mistrzostwo, a my do tego dążymy – mówi Ludomir Mastej, dyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy. Drużyny oceniane są przez służby mundurowe – wojskowych, policjantów, strażaków, straż graniczną i przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, które organizatorem przeglądu. Na zwycięstwo ma wpływ wiele aspektów – całość pokazu, postawa pojedynczych żołnierzy, harmonia w wykonaniu, czy jest zachowana procedura wojskowa – postawa, rozstaw stóp, stawianie nóg. Oceniana jest choreografia wykonania – balans bronią, wymiana broni, rzuty, układy w szeregi, dwuszeregi, trójki, gwiazdy, prostokąty i technika wykonania.
Tegoroczną rywalizację zdominowały dwie drużyny z LO w Rymanowie, które zajęły dwa pierwsze miejsca. Zwycięstwo daje im przepustkę do przeglądu krajowego na którym będą reprezentować województwo podkarpackie.
Uczniowie z Rymanowa ćwiczą pod opieką nauczyciela Kazimierza Cetnarskiego. Odnoszą również sukcesy w zawodach ogólnopolskich. Dwa lata temu wygrali w Tarnowie, w ubiegłym roku zajęli drugie miejsce w Zakopanem. – Zgranie drużyny wymaga wiele pracy. Młodzież musi dużo ćwiczyć, aby zgrać muzykę, z chwytami broni, koordynacją ruchową i choreografią. Z jedną drużyną, żeby wystąpiła muszę pracować rok. Uczniowie są bardzo zaangażowani i chętnie biorą w tym udział. Wszyscy należą do drużyny Sokoła. Występują w mundurach, w jakich przed wojną występował rymanowski Sokół, który został założony w 1907 roku. Ostał się jeden mundur i na jego wzór uszyliśmy identyczne. Do tego mają oryginalne karabiny wyprodukowane w Polsce w latach 50. Także łączymy historię, tradycję ze współczesnością, bo występują do muzyki współczesnej – przyznaje K. Cetnarski.
Trzecie miejsce zajęła drużyna z ZS w Trzcinicy, czwarte z Jedlicza, a w piąte z Tarnobrzega.
Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie
Tekst ukazał się w numerze 17 z dnia 26 kwietnia br. w Tygodniku Regionalnym Nowe Podkarpacie