Kolejna, 30 osobowa grupa słuchaczy Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle uczyła się na czym polega zimowe cięcie w winnicy i jak prawidłowo formować i prowadzić krzewy winorośli.
3 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2017 w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle upłynął w pracowitej atmosferze. Najpierw sobotnie wykłady z teorii cięcia i formowania krzewów, a następnie pracowita niedziela w Winnicy Ewy, miejskiej winnicy w Jaśle oraz na Rondzie Solidarności.
– Pewnym mankamentem trzeciego już rocznika Studium Praktycznego Winiarstwa jest spora liczebność grupy (30 osób), co zwłaszcza podczas praktyk w winnicy i przetwórni może sprawiać spore trudności. Mieliśmy sporą nadwyżkę kandydatów i trudno nam było odmawiać przyjęcia – mówi Roman Myśliwiec, przewodniczący Rady Fundacji Galicja Vitis. – Dużym plusem jest już po raz kolejny zaangażowanie, determinacja i już spora winiarska wiedza na starcie szkoleń naszych akademików. Po prostu odnosi się wrażenie, że to są ludzie, którzy dokładnie wiedzą po co do nas przyszli. To nas bardzo cieszy, ale i motywuje do podnoszenia poziomu przekazywanej wiedzy i ciągłego doskonalenia i tak już bardzo dobrego programu Studium. Zanosi się na to, że nasza szkoła utrwali się na dobre i będzie przewodzić edukacji winiarskiej w Polsce.
Następny zjazd poświęcony będzie na początek cięciu i formowaniu owocujących krzewów, regulacji plonu oraz zabiegom poprawiającym jakość owoców. Zajęcia poprowadzi Roman Myśliwiec.
Następnie Janusz Mazurek wprowadzi słuchaczy w tajniki mechanizacji pracy w winnicy oraz powie jak zadbać o żyzności gleby i odżywianie winorośli. Zjazd dostępny jest dla chętnych spoza grupy Studium Praktycznego Winiarstwa 2017. Szczegóły na stronie akademii w zakładce „szkolenia”.
Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.
Fundacja Galicja Vitis
{gallery}galerie/17_rok/3_zjazd_17{/gallery}