poniedziałek, 6 lutego, 2023

Andrzejkowe harce słuchaczy UTW

0
Andrzejkowe harce słuchaczy UTW
Udostępnij:

Wczoraj słuchacze Jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku obchodzili tradycyjne „andrzejki” . Było lanie wosku, występ sekcji teatralnej, tańce i przyjacielskie rozmowy.

– Nasze spotkania , zarówno cotygodniowe wykłady, zajęcia grupowe, wycieczki, jak i okazjonalne imprezy są zawsze bardzo dobrze przygotowane – podkreśliła w rozmowie z nami Stanisława Turek, członek zarządu JS UTW.

I nie ma w tej wypowiedzi cienia przesady. Tak było i tym razem. Sala w wynajętej na to spotkanie restauracji, dosłownie pękała w szwach. W spotkaniu uczestniczyli także Antoni Wydro, podkarpacki wicekurator oświaty, Adam Kmiecik, starosta jasielski oraz Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Sekcja teatralna prowadzona przez znaną jasielską poetkę, Barbarę Tora przygotowała okolicznościowy spektakl, do którego scenariusz napisała Maria Gubała. W niezwykle dowcipny sposób przypomniano wróżby i zabawy andrzejkowe. Było lanie wosku, ciasteczka z wróżbami, które upiekła Adela Woźniak, odczytywanie imienia przyszłego męża z obierek jabłka, zabawa od hasłem: czyj bucik pierwszy dotknie progu, to ta panna pierwsza wyjdzie za mąż w przyszłym roku. Przypomniano wiele powiedzeń i przysłów związanych z andrzejkami.

Atmosfera wieczoru była niezwykła, co chwilę wśród uczestników spotkania wybuchały salwy śmiechu i gromkie oklaski dla występujących aktorów. Na koniec wszyscy ruszyli do tanecznych pląsów. I wcale nie były to spokojne rytmy, studentów-seniorów rozpierała wręcz energia, a swoją życiową witalnością mogliby zarazić każdego.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/UTW_andrzejki{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj