poniedziałek, 27 marca, 2023

Astronomiczny sukces

0
Astronomiczny sukces
Udostępnij:

W Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle bardzo prężnie działa kółko astronomiczne, a uczniowie odnoszą wiele sukcesów. Teraz dołożyli kolejny zwyciężając w konkursie „Nasza szkolna przygoda z astronomią 2015/2016”

W intensywną działalność astronomiczną Zespół Szkół Miejskich nr 3 włączył się już w 2004 roku poprzez udział w międzynarodowej akcji obserwacyjnej „Venus Transit 2004″, udział w niej zaowocował zaproszeniami do kolejnych projektów, co przełożyło się na dalsze sukcesy, o których wielokrotnie pisaliśmy na łamach tygodnika. Największym osiągnięciem jest odkrycie 10 nowych planetoid w ramach International Astronomical Search Collaboration. Szkoła zorganizowała również dwie międzynarodowe konferencje o tematyce astronomicznej, gościła w tym roku również prof. Sanjaya Limaye – astronoma specjalistę od atmosfer planetarnych, współpracownika NASA oraz ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) oraz dr inż. Tomasza Barcińskiego z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Reprezentowała również Polskę na międzynarodowej konferencji ESA w Leiden (Holandia) poświęconej nauczaniu astronomii.

Do tych osiągnięć doszedł kolejny sukces – pierwsze miejsce w konkursie „Nasza szkolna przygoda z astronomią 2015/2016” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z tej okazji szkołę odwiedził prof. Maciej Mikołajewski – doktor habilitowany nauk fizycznych w zakresie astronomii, pracownik naukowy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, który gratulował dyrekcji i opiekunowi koła astronomicznego Jadwidze Moskal. Nagrodą główną był teleskop oraz kamera dedykowana do fotografii planetarnej, drobne upominki otrzymali również uczniowie szczególnie zaangażowani w prace kółka astronomicznego „Przez trudy do gwiazd”.

Wizyta prof. Mikołajewskiego spotkała się z dużym zainteresowanie wśród uczniów, którzy mieli możliwość obejrzeć odcinek programu „Astronarium” i zadawać pytania bezpośrednio z nim związane, porozmawiać z profesorem o astronomii oraz uzyskać autograf na egzemplarzach dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii”, którego redaktorem naczelnym jest prof. M. Mikołajewski. Ponadto młodzi uczniowie pracujący w projekcie Ligi Naukowej z Lotosem przeprowadzili z nim wywiad.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w wydaniu nr 48 z dnia 30 listopada br. Tygodnika Regionalnego Nowe Podkarpacie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj