niedziela, 29 stycznia, 2023

Będzie rozbudowa drogi krajowej nr 28

0
Będzie rozbudowa drogi krajowej nr 28
Udostępnij:

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zatwierdziło do realizacji inwestycję pn.„Rozbudowa drogi krajowej nr 28 na odcinku Siepietnica – Trzcinica”. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają cztery lata. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi prawie 36 mln zł.

W piątek, 23 czerwca br., w Starostwie Powiatowym w Jaśle zorganizowano konferencję prasową, podczas której samorządowcy poinformowali o zatwierdzeniu inwestycji do realizacji.

W konferencji uczestniczyli:  Bogdan Rzońca, poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Infrastruktury; Wojciech Zając, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego; Bogdan Tarnawski, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Rzeszowie; Adam Pawluś, starosta jasielski; Tadeusz Gorgosz, wicestarosta; Andrzej Stachurski, etatowy członek Zarządu Powiatu oraz sołtysi wsi, przez które przebiega planowany do rozbudowy odcinek DK 28.

Mam dla wszystkich mieszkańców Przysiek, Trzcinicy, Siedlisk Sławęcińskich, Sławęcina, Skołyszyna i Siepietnicy bardzo dobrą wiadomość. Pieniądze na rozbudowę odcinka drogi krajowej 28 Siepietnica – Trzcinica już są. Decyzja ministra w tej materii zapadła 22 czerwca. Przed nami proces przetargowy i inwestycyjny. W pierwszej kolejności realizowana będzie budowa chodników. Prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku – mówił wczoraj podczas piątkowej konferencji prasowej, poseł Bogdan Rzońca, Przewodniczący Komisji Infrastruktury.

Zadanie obejmuje odcinek drogi o długości ok. 15 km. Szacunkowy łączny koszt inwestycji określony na podstawie kosztorysu inwestorskiego wynosi 35 872 400 zł.

Zakres rzeczowy zadania obejmuje: rozbudowę drogi wraz ze wzmocnieniem konstrukcji nawierzchni do 115 kN/oś, przebudowę skrzyżowań z drogami podporządkowanymi, budowę brakujących odcinków, w tym brakującego chodnika, budowę zatok autobusowych, przebudowę i remont istniejących chodników, budowę urządzeń technicznych, budowę kanałów technologicznych, przebudowę i odtworzenie systemu odwodnienia.

Inwestycja realizowana będzie etapowo i potrwa cztery lata – od 1017 – 2020 roku. W 2017 roku w budżecie zaplanowano 4 000 000 zł, w 2018 r. – 10 500 000 zł, w 2019 r. – 15 000 000 zł i w 2020 r. – 6 372 400 zł.

W pierwszej kolejności realizowany będzie remont istniejących już chodników oraz budowa nowych jego odcinków. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku i potrwają do 2020 r. Możliwe, że uda się je zakończyć jeszcze w 2019 r. Chodniki, od których zaczniemy powstaną w miejscach, gdzie są wymagane – te już istniejące będą w miarę potrzeb remontowane. Sądzę, że mieszkańcy Przysiek już w przyszłym oku będą mogli bezpiecznie korzystać z chodnika – mówi Bogdan Tarnawski, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Rzeszowie.

Całość zadania sfinansowana zostanie z budżetu państwa.

Wicestarosta Tadeusz Gorgosz, który od lat zabiegał o realizacje tej inwestycji, podkreślał jej znaczenie dla mieszkańców miejscowości przez które przebiega droga. – Wiele lat walczyliśmy o tę rozbudowę. Już traciłem nadzieję, że inwestycja ta zostanie zrealizowana. Dziś jednak otrzymaliśmy świetną informację. Inwestycja zostanie zrealizowana. Ułatwi to w znacząco życie mieszkańcom i poprawi bezpieczeństwo na drodze – mówił wicestarosta.

Na zakończenie konferencji starosta Adam Pawluś podziękował mediom za dotychczasową współpracę, dotyczącą informowania o wydarzeniach i działaniach samorządu powiatu jasielskiego. Zapowiedział cykliczne organizowanie konferencji prasowych, podczas których podawane będą informacje o planowanych działaniach.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj