wtorek, 18 czerwca, 2024

Bezpieczne ferie z jasielską Strażą Miejską

0
Bezpieczne ferie z jasielską Strażą Miejską
Udostępnij:

Malownicza aura za oknem, napawa optymizmem dzieci i młodzież z naszego miasta. Uczniowie, z niecierpliwością odliczają dni, jakie dzielą ich od upragnionych ferii zimowych. Ostatni dzwonek, zabrzmi dla nich już w piątek, 26 stycznia.

Najbliższe dwa tygodnie upłyną wszystkim dzieciom z naszego województwa pod znakiem beztroskiego spędzania dni wolnych od nauki. Niezwykle ważne jest, by w tym czasie nikomu nic złego się nie stało. Na ten temat z dziećmi rozmawiały strażniczki miejskie. W ramach programu „ Bezpieczne ferie” odbyło się już kilkanaście takich zajęć m.in. w Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 6, Przedszkolu Miejskim nr 6, Przedszkolu Miejskim nr 2 i zaplanowane jest jeszcze co najmniej kilka następnych. Funkcjonariuszki Straży Miejskiej wyjaśniały najmłodszym, o czym trzeba pamiętać w czasie zabaw na śniegu i lodzie, przypominały gdzie można zjeżdżać na sankach, a gdzie tego robić nie wolno. Mówiły, czym grozi wchodzenie na zamarznięte akweny wodne oraz jak się zachować, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Przy okazji dzieci powtarzały numery alarmowe służb ratunkowych. Poznawały też podstawowe zasady bezpieczeństwa w przypadku kontaktu z obcą osobą. Przygotowane dla najmłodszych zajęcia odbywały się w aktywizującej formie zabaw i gier edukacyjnych z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Ucząc się prawidłowych zachowań dzieci miały za zadanie rozwiązać szereg różnorodnych zadań, łamigłówek i zagadek.

Jednak akcja „Bezpieczne ferie” na tym się nie kończy. W czasie ferii strażnicy spotykać się będą z dziećmi i młodzieżą na zimowiskach organizowanych przez placówki oświatowe. Jednak dla dużej grupy naszych młodszych mieszkańców, dni wolne będą czasem niczym nie skrępowanej, często pozbawionej kontroli dorosłych, aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego też, nad bezpieczeństwem tych ostatnich, będzie podobnie jak w latach minionych, czuwać Straż Miejska. Funkcjonariusze będą kontrolować place zabaw, podwórka, parki, okolice MOSIR. Strażnicy będą monitorować okolice rzek, czy dzieci nie bawią się na lodzie w przypadku nagłych przymrozków. Chodzi przede wszystkim o to, by sprawdzić czy miejsca te, i zabawy dzieci, są bezpieczne.

Wszystkim dzieciom życzymy wspaniałego wypoczynku i samych radosnych przeżyć, niezapomnianych wrażeń, gładkich stoków narciarskich i ogromnych zasp śnieżnobiałego puchu. Pamiętajcie o tym, jak ważne jest Wasze bezpieczeństwo.

Niech będą to „Bezpieczne ferie”!

SM

{gallery}galerie/18_rok/ferie_sm{/gallery}