niedziela, 29 stycznia, 2023

„Czego oczy nie widzą, to serce czuje” – spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Laski w Jaśle

0
Udostępnij:

Już po raz dwudziesty w Jaśle obchodzono Międzynarodowy Dzień Laski. O problemach niewidomych i niedowidzących rozmawiano 24 września br. w Młodzieżowym Domu Kultury podczas spotkania powiatowego Koła Polskiego Związku Osób Niewidomych.
Międzynarodowy Dzień Laski obchodzony jest 15 października. Jest to dzień szczególny dla osób dotkniętych dysfunkcją wzroku. Są to nie tylko osoby niewidome, ale również ociemniałe i słabowidzące.

Do powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Jaśle, który działa od 1967 roku, należy blisko 200 osób z miasta Jasła i sąsiadujących z nim ośmiu gmin powiatu. Oprócz osób z dysfunkcją wzroku należą do niego również osoby z innymi schorzeniami – głuchotą, cukrzycą, brakiem kończyn, stwardnieniem rozsiany i upośledzeniem umysłowym. Celem związku jest udzielanie wszelkiej pomoc jego członkom oraz integracja ze środowiskiem. W grę wchodzą rehabilitacje, spotkania integracyjne, spotkania z okulistami i innymi specjalistami.

Organizowane są wyjazdy integracyjno-szkoleniowe z orientacji przestrzennej, nauka posługiwania się białą laską, czynności dnia codziennego oraz terapie i wykłady dotyczące uzależnień od alkoholu, narkotyków i nikotyny – mówił   . Wyjazdy mobilizują do większej aktywności i sprawności, podnoszenia samooceny i dowartościowania osób niepełnosprawnych – dodał.

Opiekę duchową nad związkiem sprawują Ojcowie Franciszkanie z Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle.

Żyjemy w świecie pięknych obrazów, gdzie na pierwszym miejscu jest młodość piękność, ale i w świecie fałszywym, w którym nie ma miejsca na niedoskonałość i ułomność. Takie spotkania jak to dzisiejsze podkreślają, że świat jest otwarty na każdego człowieka takim jakim jest – mówił o. Jerzy Pięta. Jezus Chrystus powiedział: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja Was pokrzepię”. Tylko w Jezusie Chrystusie jesteśmy w stanie uszanować każdego człowieka. Dzisiaj, w pięknym nieskazitelnym świecie obrazów, nie ma miejsca dla Boga. Mówi się, że Bóg jest tym, który chce zniszczyć wolność człowieka i zabrać mu szczęście. Prawda jest inna. Gdzie jest Bóg, tam jest szacunek i miłość do drugiego człowieka. Chcemy otoczyć opieką i wyrazem szacunku każdą osobę, która należy do Polskiego Związku Niewidomych w Jaśle, życząc im wszystkiego dobrego – dodał.

Do tej pory funkcję prezesa powiatowego Koła PZN w Jaśle pełniła Zofia Krygowska. Jej stanowisko objęła Janina Topór.

W związku z moim odejściem chciałam wszystkim serdecznie podziękować za miłą współpracę, życzliwość i wdzięczność, która jest najpiękniejszym kwiatem, który nigdy nie zwiędnie i zawsze już pozostanie w mojej pamięci – mówiła Krygowska. Nowej prezes zarządu powiatowego Koła PZN w Jaśle, życzę przede wszystkim siły i wytrwałości w tej służbie – dodała.

Spotkanie było również okazją do zastanowienia się nad koniecznymi do zapewnienia potrzebami PZN w Jaśle.

Niezbędne są windy mówiące, światła na przejściach z dźwiękową sygnalizacją. Osoby niewidome spotykają na swojej drodze wiele przeszkód, dlatego ta pomoc jest bardzo ważna – mówiła Irena Gorczyca, wiceprezes powiatowego Koła PZN w Jaśle.

W trakcie spotkania wyświetlono krótki film „N jak Niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”. Film powstał z inicjatywy Polskiego Związku Niewidomych i uzyskał dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej. Skierowany jest przede wszystkim do tych, którzy na co dzień nie mają styczności z osobami z dysfunkcją wzroku i nie wiedzą jak, w sposób właściwy, udzielić im potrzebnej pomocy.

{youtube}WpJ2hrmn7qM|400|300|0{/youtube}

Siedziba PZN w Jaśle mieści się przy ul. Śniadeckich 15, gdzie znajduje się świetlica i biblioteka książki mówiącej z ponad 200 tytułami.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z wydarzenia.

Weronika Samborska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj