sobota, 18 maja, 2024

Dom kultury czeka rozbudowa

0
Dom kultury czeka rozbudowa
Udostępnij:

O konieczności rozbudowy Jasielskiego Domu Kultury mówi się od dawna. Władze miasta kilkakrotnie walczyły o dofinansowanie, ale bezskutecznie. W końcu udało się i niedługo ruszy inwestycja.

Budynek Jasielskiego Domu Kultury oddano do użytku w 1970 roku. Wówczas nowoczesnej i okazałej placówki kulturalnej zazdrościły sąsiednie miasta – Krosno czy Sanok. Dziś JDK lata świetności ma już za sobą.

Wykonano wiele prac remontowych, ale to wciąż za mało. Tak naprawdę konieczna jest rozbudowa budynku, ponieważ brakuje pomieszczeń na codzienną działalność JDK-u. Nie mówiąc już o sali widowiskowej, która wymaga modernizacji.

W końcu jest szansa na rozwiązanie tych problemów. Złożony w 2010 roku projekt uzyskał możliwość dofinansowania z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w związku z oszczędnościami w Programie Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

Zakres projektu obejmuje przebudowę i rozbudowę Jasielskiego Domu Kultury, modernizację domu kultury w Liptowskim Mikulaszu, organizację wspólnych wydarzeń kulturalnych w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu między innymi: polsko-słowackich spotkań z kulturą europejską, festiwalu jazzowego oraz koncertu orkiestr dętych.

Jednym z warunków realizacji projektu jest jego zakończenie najpóźniej do 30 września 2015 r. – Jest to bardzo trudne zadanie, by w tak krótkim czasie zrealizować tę inwestycję, ale przebudowa Jasielskiego Domu Kultury jest konieczna. Jestem przekonany, że wszelkie niedogodności, które pojawią się w ciągu najbliższych miesięcy, będą zrekompensowane, a mieszkańcy będą zadowoleni z nowego, unowocześnionego obiektu – podkreśla Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Liderem projektu jest miasto Jasło, a partnerami Jasielski Dom Kultury oraz dom kultury w Liptowskim Mikulaszu. Wartość projektu: 3,9 mln euro, dofinansowanie 2,8 mln euro.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie
Tekst ukazał się w numerze 1 z dnia 07.01.15 r. tygodnika Nowe Podkarpacie