E.L.I.O.T – pod tym zagadkowym skrótem kryje się kolejny międzynarodowe projekt, w którym uczestniczy projekt Gimnazjum Nr 2 w Jaśle. Oprócz naszej szkoły uczestniczą w nim partnerzy z Włoch, Grecji, Portugali, Holandi i Wielkieh Brytani.
Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle działające w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 realizuje międzynarodowy projekt Erasmus+ o nazwie E.L.I.O.T., czyli „Doskonalenie umiejętności podstawowych oraz zwalczanie przedwczesnego kończenia edukacji poprzez wielokierunkowe empiryczne uczenie się oparte na technikach teatralnych”. Jego realizacja rozpoczęła się we wrześniu 2016 r. i trwać będzie do końca października 2018 r. W projekcie uczestniczą następujące państwa i miejscowości: Włochy – Tarquinia (koordynator projektu), Grecja – Chania na wyspie Kreta, Węgry – Délegyháza, Portugalia – Montemor-o-Velho, Holandia – Rotterdam, Wielka Brytania – Barrow-in-Furness i Polska – Jasło (Gimnazjum nr 2).
E.L.I.O.T. jest projektem edukacyjnym opracowanym w celu poprawy poziomu podstawowych umiejętności, w tym czytania i pisania, poprzez wielokierunkowe empiryczne uczenie się oparte na technikach teatralnych (DiE). Projekt zakłada, że skoro niski poziom podstawowych umiejętności ogranicza indywidualny rozwój zawodowy, osobisty i społeczny oraz spowalnia rozwój gospodarczy w celu zwiększenia zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa, niezbędna jest poprawa umiejętności czytania i pisania. Można to skutecznie osiągnąć dzięki teatralnym technikom uczenia się opartego na praktycznym działaniu i aktywności. Celem projektu jest zwiększenie motywacji uczniów do nauki i aktywnego uczestnictwa w życiu. DiE jest innowacyjną i empiryczną metodologią, którą można stosować na przedmiotach humanistycznych, artystycznych i przyrodniczo-matematycznych. Nauczyciele będą zdobywać wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na prowadzenie tego typu zajęć. W projekcie przez dwa lata będzie uczestniczyła jedna klasa – obecnie klasa druga gimnazjum – 20 uczniów w wieku 14/15 lat – którzy poprzez różne formy działania i komunikacji będą aktywnie realizować różnorodne zadania projektowe oraz odbywać mobilności fizycznie i wirtualnie.
W dniach 10-11 października odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe TPM 1 we Włoszech w miejscowości Tarquinia. Wzięła w nim udział koordynatorka projektu Jadwiga Moskal oraz nauczycielka języka angielskiego Agata Hap. W jego trakcie dokonano analizy projektu, celów, zaplanowanych działań, efektów, terminów. Ustalono zasadę udziału uczniów oraz sposoby komunikowania się. Spotkanie we Włoszech było częścią fazy przygotowawczej, która zakończyła się 31 grudnia. Faza realizacji i wdrażania zadań projektowych obejmie okres od 1 stycznia 2017 r. do końca czerwca 2018 r. Po tym okresie nastąpi etap podsumowania, ewaluacji i oceny projektu. Dotychczas odbyło się już wiele działań, m.in. zapoznano całą społeczność szkolną z tematyką i celami projektu, stworzono nauczycielską grupę projektową, dokonano wyboru grupy uczniów, przeprowadzono konkurs na logo projektu, wystawę prac uczniów i film pokazujący ich pracę.
Uczniowie wzięli udział w głosowaniu na najlepsze logo (online na portalu TwinSpace). Została utworzona grupa na Facebooku i TwinSpace i strona informacyjna o projekcie na stronie szkoły oraz zaczęto przygotowywać się do realizacji głównych zadań – jednostek lekcyjnych z wykorzystaniem techniki dramy. Zostały też przeprowadzone warsztaty z podstaw technik teatralnych dla uczniów i nauczycieli uczestniczących w projekcie Erasmus+. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z podstawami komunikacji na scenie. Poznali najważniejsze zadania aktora – umiejętność słuchania i wchodzenia w role. Warsztaty prowadziła aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa – Małgorzata Pruchnik-Chołka. W pierwszym roku trwania projektu zaplanowane są jeszcze spotkania w Wielkiej Brytanii, Holandii i Portugalii. W drugim roku spotkania odbędą się w Grecji, Włoszech, na Węgrzech i w Polsce.
/dr/
{gallery}galerie/17_rok/eliot{/gallery}