piątek, 4 października, 2024

Gaudeamus dla studentów, Srebrny Krzyż Zasługi dla Bril

0
Gaudeamus dla studentów, Srebrny Krzyż Zasługi dla Bril
Udostępnij:

Uroczystej inauguracji roku akademickiego 2014/2015 dokonał rektor PSW w Jaśle prof. nadzw. dr inż. Stanisław Polański.

– Inauguracja roku akademickiego jest otwarciem nowego rozdziału w życiu uczelni. Uroczystość organizowana jest dla studentów, którzy po raz pierwszy zmierzą się z akademickim systemem kształcenia. Dziękuję wam, że wybraliście PSW i uważam, że ta decyzja była słuszna. Przyszliście do nas z nadzieją, marzeniami, a my przyjmujemy na siebie zobowiązanie, że urzeczywistnimy te marzenia. Zapewniam również, ze dołożymy wszelkich starań by okres studiów przyczynił się do waszego rozwoju intelektualnego oraz zawodowego – zwrócił się do studentów rektor.

Po wystąpieniu rektora odbyła się immatrykulacja studentów I roku, którym wręczono indeksy. Pierwszy rok w murach PSW rozpocznie około 150 studentów.
Kiedy cztery lata temu byłem na tej auli, to jedyne co wiedziałem to, że chcę studiować ekonomię. Nie wiedziałem jak ten wybór którego dokonałem cztery lata temu bardzo zmieni moje życie, że pojęcie popytu i podaży będę znał jak „Ojcze nasz”, a pierwsza myśl po obudzeniu będzie jaki mamy PKB dzisiaj. W tych murach poznałem wielu ludzi, którzy z pasją, charyzmą udowadniali mi, że nauka jest przyjemnością, a egzamin formalnością, choć czasem trwa ona 4-5 razy – zwrócił się do nowych studentów Mirosław Brocławik, przewodniczący samorządu studenckiego.

W czasie uroczystości prodziekan Wydziału Ekonomii, Gospodarki Przestrzennej i Transportu dr inż. Joanna Bril odznaczona została srebrnym krzyżem zasługi przyznanym przez prezydenta RP. Odznaczenie wręczył poseł Bogdan Rzońca. – Nie spodziewałam się tego odznaczenia. To dla mnie zaszczyt, bo został doceniony wkład mojej pracy naukowej na uczelni i poza nią – mówiła J. Bril.

Bardzo dobrą współpracę z uczelnią podkreślił burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, w murach której odbywaj się zajęcia Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. – Miasto stara się przykładać wagę do edukacji. Realizujemy program „Jasło – miasto wiedzy”. To program, który obejmuje działania od Uniwersytetu Dziecięcego poprzez szereg programów, które realizujemy w szkołach podstawowych i gimnazjalnych, którego przykładem jest Liga naukowa z Lotosem. Teraz posiadanie dyplomu to nie jest rzecz, która jest największym atutem jest posiadanie wiedzy. Rola wyższych uczelni jest w tym zakresie bardzo ważna – zaznaczył burmistrz Jasła.

Sporo pieniędzy na rozwój szkolnictwa przeznaczył samorząd województwa podkarpackiego. Jednym z najważniejszych celów jest połączenie szkolnictwa z przemysłem. – Programy naukowe, które powstają w wyższych szkołach zawodowych, Politechnice Rzeszowskiej, Uniwersytecie Rzeszowskim chcemy wdrożyć i połączyć z przemysłem. Chcemy rozbudowywać działkę doliny lotniczej poprzez innowacyjność i wdrażanie wszystkich pomysłów do przemysłu. Myślę, że to szansa dla szkolnictwa, a także dla PSW w Jaśle, bo tu kształci się lokalna młodzież, tu zdobywa swoje szlify, robi licencjat, buduje swoją ścieżkę kariery i uczelnia może starać się o fundusze unijne, ale również dla swoich absolwentów budować przyszłość poprzez staże – dodał Dariusz Sobieraj, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Podkarpacka Szkoła Wyższa w roku akademickim 2014/2015 będzie kształcić studentów na kierunkach: gospodarka przestrzenna, ekonomia, transport.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 42 z dnia 8 października br. tygodnika Nowe Podkarpacie