sobota, 13 lipca, 2024

II Jasielskie Dni Seniora

0
II Jasielskie Dni Seniora
Udostępnij:

W piątek i sobotę 28 i 29 września br. odbyły się II Jasielskie Dni Seniora, wielowątkowa impreza zorganizowana z myślą o starszych mieszkańcach Jasła. Na święto seniorów złożyły się różne zawody sportowo-rekreacyjne, akcje prozdrowotne i poradniczo-informacyjne oraz programy rozrywkowe. W intencji seniorów odprawiona też została msza św., a koncelebrze przewodniczył nestor rzeszowskich hierarchów ks. bp Kazimierz Górny, pierwszy ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, dziś biskup senior.

W pierwszym z dwóch Jasielskich Dni Seniora, starsze osoby lubiące rywalizację wzięły udział w turniejach: brydżowym, strzeleckim, pływackim i nordic walking. Rozgrywki brydżowe odbyły się w Jasielskim Domu Kultury, pozostałe zawody – na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Seniorzy zatroskani o swoje zdrowie i przyszłość mogli skorzystać z badań i konsultacji medycznych oraz poradnictwa w zakresie ubezpieczeń społecznych, oferowanych w rozłożonych na rynku stoiskach instytucji i firm zajmujących się tymi zagadnieniami.

Drugi dzień seniorskiego świętowania rozpoczęła koncelebrowana msza św. w jasielskiej kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (fara), pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Górnego, który także wygłosił homilię. Poruszył w niej m.in. rolę aniołów i archaniołów oraz znaczenie modlitwy i Eucharystii w życiu człowieka. – Moi drodzy seniorzy, dzień bez modlitwy jest nieudany. Nigdy nie będziesz dobrym, jeśli zaniechasz życie modlitewne. To przypominał św. Jan Paweł II – nauczał m.in. biskup senior. – A modlitwa, to nie tylko odmawianie pacierza, to przede wszystkim kontakt z Panem Bogiem w ciągu dnia.

Mszę uświetnił chór „Echo” pod dyrekcją Piotra Larysza.

Kolejna odsłona tegorocznych obchodów Jasielskich Dni Seniora odbyła się w JDK. Seniorzy wypełniający salę widowiskową odebrali płynące ze sceny życzenia, podziękowania i gratulacje m.in. od burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana i biskupa seniora Kazimierza Górnego, obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą działań Miasta Jasła na rzecz osób starszych, wysłuchali prelekcji Mariusza Świątka, p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle na temat „Udział jaślan w walkach o niepodległość” oraz podziwiali popisy artystyczne swoich rówieśników i młodzieży. A wystąpili: chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, obchodzący w tym roku 10-lecie istnienia, razem z czterema uczennicami Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle oraz uczestnicy zajęć recytatorsko-aktorskich i wokalnych prowadzonych w Jasielskim Domu Kultury przez wicedyrektor tej instytucji Helenę Gołębiowską i instruktorkę muzyki Ewę Grzebień. Młode talenty z JDK zaprezentowały przepiękny, kilkunastominutowy program słowno-muzyczny „Młodzież Seniorom”.

Na początku spotkania w JDK burmistrz Ryszard Pabian i przewodniczący Rady Seniorów Miasta Jasła dr Adam Owiński wręczyli nagrody zwycięzcom przeprowadzonych dzień wcześniej turniejów, a na zakończenie – wieczorem – odbył się koncert „Niech żyje muzyka” w wykonaniu artystów Filharmonii Futura.

II Jasielskie Dni Seniora zorganizowali: Burmistrz Miasta Jasła i Rada Seniorów Miasta Jasła we współpracy z JDK i Muzeum Regionalnym w Jaśle. Ich dodatkową atrakcją była możliwość bezpłatnego zwiedzenia w sobotę i niedzielę (29 i 30 września br.) wszystkich ekspozycji muzealnych przez seniorów w ramach ogólnopolskiej akcji „60+kultura – Weekend Seniora z kulturą”, do której jasielskie muzeum przystąpiło.

JDK/UMJ

{gallery}galerie/18_rok/dni_seniora_2{/gallery}