poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Inauguracja obchodów 650 lecia

0
Inauguracja obchodów 650 lecia
Udostępnij:

Dziś przypada 650. rocznica nadania praw miejskich Jasłu. W ramach obchodów jubileuszowych o godz. 17. w kościele ojców Franciszkanów odbył się koncert jubileuszowy w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych „Risonanza”. Zaprezentowano m.in. utwory Bacha, Haendla, Vivaldeigo.

Koncert poprzedziła uroczysta msza święta o godz. 16., koncelebrowana przez bp. Edwarda Białogłowskiego, odprawiona w intencji naszego miasta i jego mieszkańców. Oprawę muzyczną mszy zapewnił chór Soli Deo.

– W historii naszego miasta przeplatają się lata dynamicznego wzrostu i dominacji w regionie oraz chwile upadku, łącznie z całkowitym zniszczeniem i zrównaniem z ziemią w czasie II wojny światowej. Zawsze jednak mieszkańcy umieli zjednoczyć się i podnieść je z ruin, dowodząc, że Jasło jest dla nich ważne. My także musimy i chcemy o tym pamiętać stale dążąc do tego, by miasto się rozwijało. Dziękuję zatem tym wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w dzisiejszej uroczystości. To znak, że zarówno dla mnie jak i dla państwa Jasło jest miastem szczególnym, o które warto się troszczyć i zawierzać je Bożej opiece – zwrócił się do zebranych Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, zapraszając na koncert i inne uroczystości jubileuszowe.

Dzisiejszy koncert zainaugurował cykl całorocznych obchodów 650. rocznicy nadania praw miejskich Jasła przez króla Kazimierza Wielkiego. 26 czerwca na jasielskim rynku odbędzie się koncert w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej „Carmina Burana”, niemieckiego kompozytora Carla Oraffa. 26 listopada odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej Jasła połączona z sesją naukową.

Organizatorami dzisiejszego wydarzenia byli Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury i Kościół ojców franciszkanów.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z dzisiejszego wydarzenia

ew