sobota, 4 lutego, 2023

Jasielski Ekonomik zdobył tytuł Złotej Szkoły NBP

0
Jasielski Ekonomik zdobył tytuł Złotej Szkoły NBP
Udostępnij:

21 czerwca w Warszawie podczas uroczystej gali ogłoszenia wyników ogólnopolskiego programu – I Edycja Złotych Szkół NBP jasielski Ekonomik zajął I miejsce w kategorii „Spotkanie  z ekspertem” uzyskując tym samym tytuł Złotej Szkoły NBP. Hasło tegorocznej edycji projektu realizowanego przez Narodowy Bank Polski brzmiało „Giganci finansów osobistych”. Ideą projektu  było aktywizowanie nauczycieli i uczniów do podejmowania działań kształtujących kompetencje ekonomiczne. Komisja programu oceniała: pomysłowość, metody i narzędzia edukacyjne, dopasowanie zadań do wieku i percepcji odbiorców, jakość i atrakcyjność realizacji, przydatność w praktyce, zasięg i poziom zaangażowania odbiorców.

W I edycji programu udział wzięło 394 szkoły,  przyznano nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach zadań: spotkanie z ekspertem, lekcja z ekonomia, debata szkolna oraz nagrodę specjalną i nagrodę Prezesa NBP.

Zespół Szkół nr 4  reprezentowany był przez drużynę Drużyną Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w skład której wchodzili: nauczyciele: A.Wojnarowicz – Stusowska – koordynator projektu, J. Hendzel, B. Zając – Łącka, J. Radoń,  W. Skwarek , E. Haduch oraz uczniowie kształcący się na kierunkach: technik ekonomista, technik reklamy, technik rachunkowości oraz  technik organizacji turystyki. Sukcesu jasielskiego Ekonomika  nie byłby możliwy bez udziału zaproszonych ekspertów : Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów w Jaśle, Andrzeja Nostka – menadżer ds. sprzedaży klienta detalicznego, koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji w oddziałach ZUS w Jaśle, Naczelnika Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych ZUS w Jaśle, Marcina Sędzińskiego – managara ubezpieczeniowego działającego w regionie Polski południowej Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

W ramach realizowanych działań  uczniowie wzięli udział w wykładach podczas których zgłębili swoją wiedzę z zakresu ekonomii :

  • Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi
  • Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel
  • Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania
  • Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników
  • Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą
  • Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich
  • Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń, w tym emerytalnych

Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zajęciach praktycznych w ramach innowacji pedagogicznej: Obsługa kasy fiskalnej oraz  Kurs Kasjera złotowo – walutowego.

Za tak prestiżowe osiągnięcie szkoła otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł oraz tytuł Złotej Szkoły NBP.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj