środa, 28 lutego, 2024

Kram pełen rozmaitości

0
Kram pełen rozmaitości
Udostępnij:

18 czerwca 2021 r. w ramach projektu „Biblioteka – (ot)WARTA PRZESTRZEŃ” Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz z partnerem Muzeum Regionalnym w Jaśle zaprosili małych jaślan z rodzicami do udziału w plenerowych warsztatach tworzenia dawnych ludowych zabawek, którym towarzyszyło głośne czytanie oraz zabawy i animacje dla dzieci.

Spotkanie jak na Bibliotekę przystało rozpoczęliśmy od głośnego czytania. Dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Na tapczanie siedzi leń” i zgodnie stwierdziły, że na pewno nie ma wśród nich żadnych leni, nikt nie będzie się nudził i wszyscy z chęcią przyłączą się do wspólnej zabawy.

Na stanowisku przygotowanym przez Muzeum Regionalne w Jaśle całe rodziny mogły wziąć udział w tworzeniu ludowych zabawek z papieru. Każdy chętny otrzymał zestaw zwierający tekturowe szablony lalek przedstawiających chłopca lub dziewczynkę, kolorowanki, wycinanki i kolorową włóczkę. Podczas zabawy dzieci z pomocą dorosłych stworzyły własne lalki, a także dowiedziały się, jak wyglądały i nazywały się poszczególne elementy stroju ludowego oraz jakie wzory i motywy zdobiły kiedyś tradycyjne ubiory mieszkańców Pogórza.

Na najmłodszych czekał również kącik gdzie wraz z rodzicami i dziadkami mogli wygodnie usiąść, wspólnie poczytać i pooglądać ulubione książeczki. Wydarzeniu towarzyszyły zabawy i animacje, do których zapraszali animatorzy w strojach bajkowych bohaterów. 

Wydarzenie nie tylko doskonale odzwierciedlało idee projektu, ale swoją formą nawiązało także do jego nazwy wpisując się w większe działania skupiające się wokół biblioteki, organizowane przy współudziale Miasta Jasła, instytucji kultury, Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Zarządu Osiedla Jasło-Mickiewicza.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, Internetowa Telewizja Południe oraz portale: twojejaslo.pl, mojejaslo.pl, jaslo365.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „MAMY NADZIEJĘ”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MBP w Jaśle