wtorek, 16 sierpnia, 2022

Jasielski ZUS się rozbudowuje!

0
Jasielski ZUS się rozbudowuje!
Udostępnij:

Za rok siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle zyska nowe skrzydło, a cześć istniejącego będzie przebudowana. Inwestycja prowadzona od strony ulicy Wałowej kosztować będzie prawie 2 mln zł. Przeznaczona będzie głównie na archiwa.

Oddział ZUS w Jaśle powstał w 1975 r., z chwilą wprowadzaniem nowego podziału administracyjnego Polski. Początkowo biura mieściły się w budynku starostwa, od 1990 r. siedzibą jasielskiego ZUS jest wybudowany i w międzyczasie rozbudowany, sześciokondygnacyjnym budynek położonym w samym centrum miasta. Pracuje tam blisko 200 osób, ale – jak podkreśla Stanisław Sroka, rzecznik prasowy ZUS w Jaśle, to nie potrzeba poprawienie ich warunków pracy była najważniejsza przy podejmowaniu decyzji o rozbudowie siedziby.

Sroka Stanisław– Realizacja zadania spowodowana jest w pierwszej kolejności koniecznością zabezpieczenia lokalu o odpowiednich warunkach do magazynowania akt i dokumentów archiwalnych – informuje Sroka. – Obecnie niektóre archiwa zlokalizowane są w wynajmowanych przez nas budynkach na terenie Jasła. Nie spełniają one warunków jakim winny odpowiadać składnice akt. Ponadto jeden z budynków dzierżawionych, zlokalizowany jest na terenie zalewowym, a ostatnia powódź spowodowała konieczność ewakuacji ludzi, dokumentacji i sprzętu. Po zakończeniu inwestycji obiekty dzierżawione zostaną zwolnione – dodaje.

Dzięki rozbudowie ZUS w Jaśle zyska dodatkowe 507 m. kw. powierzchni, a dzięki przebudowie w istniejącej części budynku kolejne 246 m. kw.

– W części dobudowywanej na kondygnacjach: drugiej, pierwszej i częściowo zerowej oraz w części przebudowywanej, na kondygnacji pierwszej, mieścić będą się magazyny akt i archiwa – wyjaśnia Sroka. – Na kondygnacji drugiej zlokalizowane będą pomieszczenia techniczne, kotłownia i wentylatorownia. W dobudowywanej i przebudowywanej części przewiduje się docelowo 20 stanowisk pracy stałej i 10 stanowisk pracy czasowej dla pracowników przeniesionych z wynajmowanych lokali – dodaje rzecznik jasielskiego ZUS.

Koszt inwestycji to 1,9 mln zł, w całości zostanie pokryty ze środków centralnych instytucji.

Realizacja inwestycji ma potrwać trzynaście miesięcy od daty przekazania wykonawcy placu budowy, co nastąpiło pod koniec grudnia ubiegłego roku. Wykonanie zadania powierzono wyłonionej w drodze przetargu firmie z Tarnowa. Jak podkreśla rzecznik wybrano najtańszą z 14 złożonych ofert.

W naszym województwie działają dwa oddziały ZUS, jeden w Rzeszowie, drugi w Jaśle. Pod Jasło podlegają powiaty: dębicki, jasielski, krośnieński (grodzki i ziemski), brzozowski, sanocki, leski i bieszczadzki. Podlegają pod niego cztery inspektoraty: w Dębicy, Krośnie, Brzozowie i Sanoku.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj