czwartek, 19 września, 2024

Jaślanki upamiętniły swoich przodków

0
Jaślanki upamiętniły swoich przodków
Udostępnij:

W sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i podsumowanie konkursu plastyczno-historycznego „Namaluj historię dziadków”. Pierwszy etap konkursu przeprowadzono w 45 szkołach i wzięło w nim udział 368 uczniów z terenu województwa. Oddziałowa Komisja Konkursowa w składzie: Jakub Izdebski – przewodniczący, Zenon Fajger, Krzysztof Kapłon, Jacek Magdoń (wszyscy OBEN IPN Rzeszów), Grażyna Tereszkiewicz (PCEN Rzeszów), Jolanta Szpunar (WDK Rzeszów) – członkowie, dokonała oceny prac i wyłoniła laureatów.

W kategorii uczniów z gimnazjum z terenu województwa podkarpackiego II miejsce zajęła Daria Hap, a na III miejscu uplasowała się Wiktoria Śliwa – uczennice Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 – Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle, których nauczycielem historii i opiekunem jest Wiesław Hap. Oprócz nich wyróżnienie w kategorii uczniów szkół podstawowych uzyskał Maksymilian Dranka, uczeń Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 w ZSM nr 3 w Jaśle, podopieczny Jolanty Koniecznej i Ilony Dranki. Daria Hap przygotowała historyczną pracę komiksową pod tytułem „W służbie Solidarności”, której bohaterem był jej dziadek, Jan Hap. Z kolei Wiktoria Śliwa – była autorką „Opowieści o wojennych losach pradziadka Józefa Zarudzkiego”.  

Celem tego wartościowego konkursu było upowszechnianie znajomości lokalnej historii najnowszej wśród dzieci i młodzieży. Przygotowywane przez młodych ludzi prace dotyczyły historii Polski i regionu w latach 1939-1989 i powstały w wyniku inspiracji opowiadaniem osoby, która żyła w okresie, którego dotyczy opowieść. Prezentowały zdarzenia, w które opowiadające osoby były bezpośrednio zaangażowane lub opierały się  na przekazach i opowieściach rodzinnych dotyczących osób już nieżyjących.                                            

To nie jest pierwszy sukces jasielskich gimnazjalistów – uczniów Wiesława Hapa – w konkursach historycznych IPN. M.in. w ub. roku w tym samym konkursie  II miejsce  zajął Erwin Dedo. Sześć lat temu, Szymon Inglot zajął nawet I miejsce w kraju w ogólnopolskim konkursie IPN „W kalejdoskopie pamięci – Polska i Polacy w latach 1939-1989 – „Autorytet w czasach trudnych”. Ponadto kilku innych uczniów było na przestrzeni ostatnich lat laureatami wojewódzkich konkursów organizowanych przez ten instytut, m.in. „Ocalić od zapomnienia”.

/dr/