piątek, 8 listopada, 2024

Jasło pod lupą młodzieży

0
Jasło pod lupą młodzieży
Udostępnij:

Ilona Godniak i Kacper Uram to dwuosobowy zespół z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle. W ciągu 2 miesięcy prowadzili badania dotyczące naszego miasta. A dokładniej co należałoby w nim zmienić, ulepszyć lub stworzyć. Do swojego projektu zaprosili młodzież Jasła. Cały ten czas był niesamowicie pracowity. Zaopatrzeni w chęci i niezbędny sprzęt elektroniczny wyruszyli wykonywać zadania rekrutacyjne do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Efekty są zaskakujące!

– Korzystając z internetowej mapy miasta wyznaczyliśmy trasę, którą pokonaliśmy w celu rozeznania się w terenie. Po spacerze zorientowaliśmy się, że w Jaśle znajduje się mnóstwo obszarów godnych polecenia, ale także miejsc, które potrzebują odnowy i remontu – mówi Ilona Godniak.

Następnie ułożyli pytania badawcze, na które sami odpowiedzieli.

Chcieliśmy również znać opinię mieszkańców Jasła w różnym wieku na ten temat, więc na podstawie problemów analitycznych stworzyliśmy multimedialną ankietę – dodaje Kacper Uram.

Postanowili zaangażować w swoją działalność różne organizacje młodzieżowe. Między innymi : 139 Drużynę Harcerską „Lisy” , która działa przy Gimnazjum nr 2, wiceprzewodniczącą szkoły – Gabriele Wiejowską i Rzecznika Praw Ucznia – Justynę Rybę oraz wiele innych stowarzyszeń. Poprosili o rady Martę Dzik – nauczycielkę Historii i WOS-u z piętnastoletnim stażem oraz Wiesława Hapa – prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Nie przegapili także odwiedzenia skarbnicy wiedzy jaką jest biblioteka. Po zgromadzeniu już prawie wszystkich istotnych informacji dotyczących badania zorganizowali spotkanie w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle, na którym przeprowadzili dyskusję i stworzyli mapę Jasła, na której zaznaczono miejsca , które trzeba wyremontować , miejsca , które reprezentują Jasło i te które mieszkańcy Jasła potrzebują. Zaprosili uczniów i absolwentów szkoły oraz młodzieżowych aktywistów jasielskich. Na koniec z wszystkimi możliwymi pomysłami udali się na wizytę do burmistrza Miasta Jasła – Ryszarda Pabiana. Burmistrz rozpatrzył wnioski uczniów i życzył im sukcesów . Zespół pozyskał również kilka sojuszników.

Do jakich wniosku doszli?

1. W Jaśle jest dużo obiektów rekreacyjnych , ale przede wszystkim są to obszary otwarte. Z tego powodu w zimie trudno jest rozwijać swoje pasje. Powstały obiekt powinien być zaopatrzony w nawierzchnię , dach. Władze miasta wykazały chęć współpracy, za niedługi czas przy ulicy Słonecznej, za parkiem linowym ma powstać taki budynek.

a. Ulice w Jaśle i rzeczy znajdujące się na tych obszarach np. rabatki , czy kosze są zaniedbane. Aby odrestaurować te przedmioty należy podjąć współdziałanie z grupą wolontariuszy.

b. W Jaśle nie ma wystarczającej ilości miejsc dla osób starszych jak i osób młodych.

– przy szkole można byłoby zbudować klub zainteresowań np. sale prób dla muzyków (młodzież zasugerowała tę odpowiedź) .

– młodzież uważa, że świetnym pomysłem byłoby stworzenie klubu dyskotekowego właśnie dla ludzi młodych, niepełnoletnich.

4. Plan działań wychowanków Gimnazjum nr 2 w Jaśle:

– koordynowanie działań w sprawie tworzenia boiska z krytą nawierzchnią,

– organizacja akcji odrestaurowania rabatek i koszy w Jaśle.

3. Wystąpienie z wnioskiem do dyrekcji szkoły o zrobienie miejsca dla rozwijania talentów

– uważają, że odnawianie zniszczonego mienia państwa zintegruje młodzież. Zbudowanie przy szkole budynku do rozwijania pasji byłoby świetną ofertą dla osób, którzy nie mają środków na wynajem sali bądź płatne korepetycje . A wybudowanie młodzieżowego klubu sprawiłoby, że młodzi ludzie spędzaliby czas pod opieką a nie gdzieś w niebezpiecznym środowisku.

Jesteśmy przekonani ze zaangażowaniem i współpracą wspólnie z mieszkańcami Jasła możemy stworzyć miejsca, które na zawsze zapadną nam w pamięć – podkreślają Ilona Godniak i Kacper Uram.

dr

{gallery}galerie/2015_rok/jaslo_pod_lupą{/gallery}