środa, 1 lutego, 2023

Jednak Burbelka!

0
Jednak Burbelka!
Udostępnij:

Konkurs na dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle wygrał Michał Burbelka. Zarząd powiatu zatwierdził dziś jego kandydaturę. Z ostatecznym gratulacjami trzeba się jednak wstrzymać.

Dobiega końca procedura konkursu na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Dziś Zarząd Powiatu Jasielskiego przyjął sprawozdanie komisji konkursowej i zatwierdził rekomendowanego przez nią Michała Burbelkę. Nowy dyrektor nie został jednak jeszcze powołany. Pozostałym kandydatom przysługuje teraz, w terminie do piątku włącznie, złożenie ewentualnego odwołania.

Żeby to zrobić, musieliby jednak wcześniej zapoznać się z dokumentacją konkursową, protokołami z posiedzenia komisji, programami konkurentów, szukając podstaw do podważenia decyzji Komisji. Jak widać czasu mają niewiele, tym bardziej, że jeszcze nie zostali oficjalnie poinformowani o wynikach konkursu.

Wygrać mógł tylko jeden

W konkursie startowali: p.o. dyr. Szpitala Michał Burbelka, Ewa Zawilińska, przełożona pielęgniarek w jasielskim szpitalu, Leszek Garbacik, inżynier budownictwa, z doświadczeniem w zarządzaniu, obecnie współwłaściciel spółki Atarax i Andrzej Wojdyła, prawnik z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu firmami.

– Komisja uznała, że pan doktor Burbelka przedstawił najlepszy program, zarządowi nie pozostało nic innego, jak przyjąć to do wiadomości i zatwierdzić wybór – komentuje Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Dwa miesiące temu starosta Kmiecik źle oceniał pracę Michała Burbelki, jako p.o. dyrektora szpitala. Czy coś się zmieniło?

– Nie wycofuję się z tego, co mówiłem – mówi Kmiecik. – W obecnej sytuacji nie mam jednak porównania, jak sprawdziliby się na tym stanowisku pozostali kandydaci. Liczę na to, że doktor Burbelka wyciągnie wnioski z minionego okresu, w którym zarządzał szpitalem. I teraz, jego kolejne działania przełożą się na poprawę kondycji finansowej szpitala – dodaje starosta.

Co na to inni kandydaci?

– Na razie nic oficjalnie nie wiem o tym, kto wygrał ten konkurs – mówi poproszony przez nas o komentarz Andrzej Wojdyła. – Wierzę jednak w mądrość komisji konkursowej i ufam, że wybrano najlepszego merytorycznie kandydata. Zwycięzcy już gratuluję i trzymam kciuki, by udało mu się udowodnić, że wybór komisji był trafny – komentuje Andrzej Wojdyła, jeden z czterech kandydatów.

– Startując w konkursie poszedłem „na całego” i przedłożyłem zdecydowany program szybkiego działania – zdradza nam Leszek Garbacik. – Program, który miał zabezpieczyć nasz szpital przed prywatyzacją zewnętrzną. Jeszcze w tym roku przychody i koszty powinny zostać zbilansowane. Bardzo ważny według mnie jest także program motywacyjny dla personelu medycznego. Cóż, wygląda jednak na to, że pan Burbelka miał lepszy program. Czas pokaże.

Wybór polityczny, czy merytoryczny?

Opinia publiczna nie jest zaskoczona decyzją komisji konkursowej i Zarządu. Tajemnicą poliszynela jest to, że wybór Burbelki miał mocne podłoże polityczne.

Jednym z członków komisji konkursowej był Tadeusz Górczyk, członek Zarządu (Przymierze Samorządowe Prawicy). Nie wziął jednak udziału w obradach komisji. Zapytaliśmy więc o powody demonstracyjnego opuszczenia sali obrad.

– Nie będę komentował mojej decyzji – odpowiedział nam Górczyk.

Przewodniczącym komisji był wicestarosta Franciszek Miśkowicz, członek PSL-u.

– Proszę mi pokazać jakikolwiek wybór na stanowisko w instytucjach publicznych, który nie jest kojarzony z wyborem politycznym – przyznaje Miśkowicz. – Wybory samorządowe tak ułożyły scenę polityczną powiatu jasielskiego, że jest koalicja w układzie PO, PSL i PSP. Niezależnie jakby na to patrzeć, jest tu jakiś szyld polityczny. Tak niestety wygląda w Polsce ordynacja wyborcza do samorządu, że wybory są jednoznacznie polityczne. Niezależnie od tego, ogłaszając konkurs, postawiliśmy konkretne warunki, jakie musi spełniać osoba, która będzie dyrektorem. Szczególnie w sferze zarządzania finansami – podkreśla Miśkowicz.

Michał Burbelka, obecnie p.o. a już niedługo zapewne dyrektor jasielskiego szpitala nie jest wprawdzie członkiem PSL, ale od lat jest mocno związany z tą partią.

Przeczytaj komentarz: Wybrano dyrektora!

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj