sobota, 4 lutego, 2023

Karetka do wymiany

0
Karetka do wymiany
Udostępnij:

W ubiegłym roku karetki pogotowia wyjeżdżały około 11 tysięcy razy. To sprawia, że samochody bardzo szybko się eksploatują. Szpital musi mieć nowoczesne samochody, bo może stracić kontrakt na ratownictwo medyczne.
Koszt zakupu karetki wraz z wyposażeniem wynosi około 350 tysięcy złotych. Ponieważ szpitala nie stać na taki wydatek, dyrekcja o pomoc i wsparcie finansowe zwróciła się do samorządów. Na Konwencie Burmistrzów Miast i Wójtów Gmin Powiatu Jasielskiego zapadła decyzja o wsparciu przedsięwzięcia. Poszczególne gminy zadeklarowały prawie 80 tysięcy złotych, a samo miasto dorzuci aż 100 tysięcy złotych. Tak zadecydowali radni miejscy podczas piątkowej sesji 29 sierpnia. – Jest to wsparcie dla mieszkańców powiatu, miasta, dla nas wszystkich. Sprawny transport sanitarny to większa szansa na szybki powrót do zdrowia dla nas wszystkich – podkreśla Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Kolejna ważna kwestia jest taka, że zdaniem dyrektora bez ambulansu spełniającego odpowiednie normy szpital może mieć problem z przedłużeniem kontraktu na świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego na przyszły rok. – Moim obowiązkiem jest nie tylko racjonalne wydawanie pieniędzy pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także pozyskiwanie ich z zewnątrz. Jasielskie pogotowie wykonuje około jedenastu tysięcy wyjazdów rocznie. Posiadamy karetki „systemowe”, które jeżdżą do chorych i karetki transportowe. Trzy z czterech karetek systemowych są to samochody sanitarne przyzwoitej jakości, natomiast czwarta karetka ma przebieg około pół miliona kilometrów. Z kolei karetka transportowa, którą moglibyśmy ewentualnie podmienić karetkę systemową niestety nie posiada homologacji do wyjazdów systemowych. W przyszłym roku czeka nas podpisanie nowej umowy z NFZ na pogotowie ratunkowe. Jeżeli nie będziemy mieli dobrej jakości taboru samochodowego to jest duże ryzyko utraty tego kontraktu – powiedział.

Pieniądze, jakie jasielskiemu szpitalowi uda się zgromadzić, z pewnością nie pozwolą na zakup ambulansu z najwyższej półki, ale wystarczą na dostosowanie taboru do wymogów stawianych przez NFZ.

Nowy ambulans zostanie zakupiony jeszcze w tym roku.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 36 z dnia 3 września br. tygodnika Nowe Podkarpacie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj