niedziela, 3 listopada, 2024

Katyń – ponad 21 tysięcy zamordowanych

0
Katyń – ponad 21 tysięcy zamordowanych
Udostępnij:

W kwietniu i maju 1940 roku ponad 21 tysięcy Polaków zostaje zamordowanych. Giną między innymi w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykownii. 13 kwietnia uczciliśmy ich pamięć.

Gromadzi nas tutaj pamięć o jaślanach oraz mieszkańcach ziemi jasielskiej wywiezionych do Rosji i bestialsko zamordowanych. Dziś po latach poszukiwań znamy nazwiska ponad stu osób związanych z ziemią jasielską, które możemy uznać za ofiary zbrodni katyńskiej. Wśród nich 27 osób to osoby urodzone w Jaśle. Pozostali urodzili się w miejscowościach dawnego powiatu jasielskiego, kształcili się w Gimnazjum Jasielskim, pracowali na terenie Jasła, lub tu założyli swoje rodziny. Dodać należy również, ze po II wojnie światowej na ziemi jasielskiej zamieszkały osoby, które straciły swoich bliskich. O nich też powinniśmy pamiętać – mówił podczas okolicznościowego przemówienia Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. 

Pamięć o wydarzeniach sprzed 78 lat zgromadziła pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” upamiętniającym zbrodnie sowieckie dokonane na Polakach, władze samorządowe, przedstawicieli instytucji, organizacji społecznych, szkół, harcerzy oraz młodzież.

Na jasielskim rynku uroczyście otwarto wystawę poświęconą zbrodni katyńskiej, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Jaśle.  Wystawę zatytułowaną „78. rocznica zbrodni katyńskiej, mieszkańcy ziemi jasielskiej zamordowani w Katyniu, Charkowie i Miednoje”  zwiedzać będzie można do 15 maja br.

W ramach dzisiejszych uroczystości, o godz. 18, w kościele pw. św. Stanisław BM odprawiona zostanie msza św. w intencji Polaków pomordowanych na wschodzie. Natomiast o godz. 19, w Jasielskim Domu Kultury, zaplanowano prelekcję dotyczącą zbrodni katyńskiej i okolicznościowy program muzyczny.

Urząd Miasta w Jaśle 

{gallery}galerie/18_rok/katyn_13_kwietnia{/gallery}