środa, 9 października, 2024

Kazimierz Poniatowski przekazał pałeczkę

0
Kazimierz Poniatowski przekazał pałeczkę
Udostępnij:

Po 15 latach Kazimierz Poniatowski, pomysłodawca Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa, wycofał się z dalszego prowadzenia tego turnieju, cenionego szczególnie w środowisku związanym z naukami ścisłymi. Swoją decyzję zakomunikował podczas finału XV konkursu.
Zabierając głos, podziękował wszystkim, którzy przez 15 lat współpracowali z nim przy organizacji konkursu, wspierającym jego inicjatywę władzom samorządowym oraz uczestniczącym w matematycznych potyczkach uczniom i ich opiekunom. Wśród wielu osób, które z kolei gratulowały K. Poniatowskiemu pomysłu i dziękowały za jego rzetelną realizację byli: burmistrz Jasła Ryszard Pabian, starosta jasielski Mariusz Sepioł, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele.

***

Pierwszy Jasielski Konkurs Matematyczny im. Hugona Steinhausa odbył się 17 listopada 2001 r. w I LO w Jaśle. Jego inicjator – wówczas nauczyciel matematyki w tej szkole (dziś emeryt) Kazimierz Poniatowski – zorganizował matematyczne rozgrywki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W styczniu następnego roku dołączyła do niego Wioletta Sepioł, nauczycielka z ówczesnego Zespołu Szkół Ekonomicznych (dziś Zespół Szkół nr 4) w Jaśle, która zorganizowała pierwszy konkurs dla gimnazjalistów, a w 2003 roku – Urszula Zoła z Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej, która zajęła się organizacją konkursu dla uczniów szkół podstawowych. Od tamtej pory jasielski konkurs zdobył sobie takie uznanie w środowisku nauczycieli matematyki i zainteresowanych tym przedmiotem uczniów, że już sam udział w nim jest powodem do dumy. Kazimierz Poniatowski, przez 15 lat przewodniczący komisji oceniającej wyniki w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, poproszony o komentarz na temat poziomu rywalizacji powiedział m.in.: – Na nasz konkurs, oprócz w praktyce nielimitowanego udziału uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego, zapraszamy co roku uczniów z kilkunastu najlepszych szkół średnich z całego województwa. Przysyłają one trzyosobowe reprezentacje uczniów. To uczniowie wybitni matematycznie, często laureaci centralnego etapu olimpiady matematycznej, więc czołówka ma poziom bardzo wysoki. Zadania dla nich muszą być naprawdę trudne i takie są. Pomimo to, osiągnięcie wyniku maksymalnego nie jest rzadkością. W tym roku maksymalną liczbę punktów zdobyło 6 osób.

Konkurs wyrobił sobie już taką renomę, że zawsze jest komplet zgłoszeń, a niektóre szkoły nie czekają na zaproszenie, tylko same zabiegają o możliwość wzięcia w nim udziału. Organizowanie kolejnych jego edycji na poziomie szkół ponadgimnazjalnych mają przejąć matematycy z I LO w Jaśle: Renata Władyka, Tadeusz Kosiek i Lucjan Dranka, którzy dotychczas współpracowali w tej kwestii z Kazimierzem Poniatowskim.

Kazimierz Poniatowski o swojej matematycznej pasji mówi: Matematykę wybrałem bardzo dawno temu. Praktycznie od dziecka miałem do niej predyspozycje. Miałem też mieszkającego niedaleko wujka, któremu matematyka nie była obca. On próbował mnie w niej podszkalać jeszcze gdy byłem w wieku przedszkolnym. Potem, w szkole z matematyką nieźle sobie radziłem, więc zajęcie się nią było dla mnie naturalne. Ktoś powiedział – i ja się z tym w pełni zgadzam – że tyle jest w każdym poznaniu prawdy, ile jest w nim matematyki. Nie da się bez matematyki opisywać wszechświata. Inny matematyk mówił, że jeżeli zadajemy przyrodzie pytania w języku matematycznym, to ona nam odpowiada. W innym języku ona tych pytań nie rozumie. Matematyka jest po prostu podstawą wszelkich nauk. (…) Gdy przeszedłem na emeryturę znajoma osoba zapytała mnie, czy w dalszym ciągu mój kontakt z matematyką będzie tak intensywny jak dotychczas, czy też nie. Zastanawiałem się trochę nad tym. Pamiętam, we wrześniu 2012 r. podjąłem męską decyzję i odstawiłem matematykę. I to było najgorsze pół godziny w moim życiu…

***

Kazimierz Poniatowski, urodzony w 1950 r. Wojtkowicach (woj. podlaskie), ukończył Instytut Matematyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Od 1973 r. był nauczycielem matematyki w I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, w latach 2004 – 2011 – zastępcą dyrektora tej szkoły. Od 2012 r. na emeryturze.

K. Poniatowski był jednym z organizatorów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w regionie jasielskim. W październiku 1980 r. wszedł w skład Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „S” w Jaśle, a w lutym 1981 r. został zastępcą przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „S” w Jaśle. Był delegatem na Zjazd Regionalny Regionu Małopolska oraz na I Krajowy Zjazd Delegatów Związku w Gdańsku – Oliwie w 1981 r.

W latach 1991 – 1993 był senatorem z woj. krośnieńskiego, wybranym z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. W latach 1990, 1994 i 2002 był przewodniczącym Miejskiej Komisji Wyborczej w Jaśle w wyborach samorządowych. W wyborach prezydenckich w latach: 2005 i 2010 wchodził w skład regionalnych komitetów poparcia kandydatów PiS na urząd Prezydenta RP: Lecha Kaczyńskiego, a następnie Jarosława Kaczyńskiego.

Jest autorem m.in. książki „Moje wybory” (2012 r.), opisującej powstanie i działalność NSZZ „S” na jasielszczyźnie oraz współzałożycielem (także 2012 r.) i członkiem Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”.

K. Poniatowski został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1993), Srebrnym (1995) i Złotym Krzyżem Zasługi (2004), wyróżniony Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej (2008), Medalem Polskiego Towarzystwa Matematycznego (2010), Krzyżem Wolności i Solidarności (2013), Medalem Pamiątkowym Politechniki Warszawskiej w 100 – lecie Odnowienia Tradycji (2015), przyznaniem statusu „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych” i medalem „Za zasługi dla niepodległości 1956 – 1989” (2016).

Jadwiga Steliga/Obiektyw Jasielski

Tekst ukazał się w numerze 5 Miesięcznika – Pismo Regionalne „Obiektyw Jasielski”

{gallery}galerie/16_rok/poniatowski{/gallery}