niedziela, 19 maja, 2024

Kobiety w samorządzie

0
Kobiety w samorządzie
Udostępnij:

Dzisiaj w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa Europoseł Elżbiety Łukacijewskiej zwołana pod hasłem KOBIETY DO SAMORZĄDU, w trakcie której chcieliśmy pokazać, ile kobiet startuje z list Platformy Obywatelskiej. Od 4 lat mamy sejmową ustawę o parytetach, której projekt wysunęła Platforma Obywatelska, a zbliżające się wybory samorządowe pokazują, że na listach wyborczych PO jest coraz więcej kobiet. 

Trochę statystyki:

– W Polsce systematycznie wzrasta udział kobiet we władzach samorządowych – w 1998 roku było ich 15 procent, a w 2010 roku – 25 procent.

– Wzrasta też liczba kobiet na listach w wyborach samorządowych (29 procent w 2006 roku, a w cztery lata później w 2010 – 31 procent.).

–  Szczególnie dynamiczny wzrost (liczby kobiet) nastąpił w sejmikach – w 1998 roku było to 15 procent, obecnie jedna czwarta.

Udział kobiet na tegorocznych listach samorządowych PO w województwie podkarpackim jest równie wysoki:

– w 2010 roku w wyborach samorządowych z ramienia PO w województwie podkarpackim uczestniczyło 25 procent kobiet, a obecnie jest ich 44 procent na listach do samorządów różnego szczebla

– 73 procent kandydatów do rad gmin to kobiety;

– 36 procent kandydatów do rad powiatu to kobiety;

– 37 procent kandydatów do rad miasta to kobiety;

– 41 procent kandydatów do sejmiku województwa podkarpackiego to kobiety;

– mamy również swoje kandydatki do urzędu wójta Chłopic w powiecie jarosławskim, oraz Burmistrza Jasła.

W konferencji udział wzięły Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Renata Butryn, Poseł na Sejm RP. Sejmik województwa podkarpackiego reprezentowały na konferencji  Pani Teresa Kubas – Hul, Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Danuta Stępień, Dyrektor IV LO w Rzeszowie. Ponadto w konferencji udział wzięły. Kandydatka na Burmistrza Miasta Jasła – Pani Elwira Musiałowicz -Czech, Doradca Wojewody Podkarpackiego Małgorzaty Chomycz – Śmigielskiej, Kandydatka na Wójta Gminy Chłopice w powiecie jarosławskim – Pani Joanna Walerianowicz, prawniczka, młoda bo niespełna 29 letnia, ale niezwykle energiczna. Obecne były również, kandydatki do rady miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, obecna radna Miasta Rzeszowa i Przewodnicząca Klubu PO (Rzeszów), Justyna Adamiec, Lucyna Cząstkiewicz oraz Aneta Cwynar.

Na zakończenie wypowiedz Poseł Łukacijewskiej: „Sama jestem kobietą i stawiam na kobiety. Dlaczego? Ponieważ wiem, że kobiety jak nikt inny potrafią podejmować odważne, dojrzałe decyzje. Mając za sobą problemy dnia codziennego, wychowanie dzieci i milion spraw na głowie, kobiety często postrzegają swoją działalność jako misję, bo to jest misja.

Materiał sfinansowany ze środków KWW Platforma Obywatelska RP 

{gallery}galerie/kobiety_w_samorządzie{/gallery}