wtorek, 18 czerwca, 2024

Niepodległość oczami dzieci

0
Niepodległość oczami dzieci
Udostępnij:

Karol Rówiński i Przemysław Surmacz, uczniowie III klasy Gimnazjum nr 1 w Jaśle oraz Aleksandra Sochacka z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Jaśle zdobyli pierwsze miejsca w konkursie plastycznym „Legiony to żołnierska nuta…”. Uroczyste wręczenie nagród wraz z otwarciem wystawy odbyło się 12 listopada br. w Jasielskim Domu Kultury.

Na konkurs zorganizowany z okazji Święta Niepodległości wpłynęło łącznie 34 prace z jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Komisja (Aleksandra Dacyl, Agata Koba, Anna Brożyna oraz Alicja Romanow) oceniała walory artystyczne, adekwatność treści do tematu, wybór techniki, ekspresję przekazu oraz oryginalność i pomysłowość wykonania.

Konkurs miał na celu pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży o roli legionów Piłsudzkiego w odzyskaniu niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz umiejętności plastycznych. – Ogromnie się cieszę, że młodzi ludzie, którzy przygotowując te prace zastanawiali się nad świętem 11 listopada. Musieliście się zastanowić, dlaczego to jest dla nas tak ważne z punktu widzenia historii, dlaczego jest to święto narodowe. Zaprezentowaliście swoje wyobrażenia o tym święcie w postaci pięknych prac plastycznych i za to wam bardzo dziękuję. Będą one inspirować i zachęcać do myślenia o historii, osoby przychodzące do Jasielskiego Domu Kultury – powiedział podczas uroczystości Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Jury podzieliło uczestników na dwie grupy wiekowe: starszą (gimnazja) oraz młodszą (przedszkola i szkoły podstawowe) i przyznało następujące nagrody: w grupie starszej pierwsze miejsce zdobyli: ex aequo Karol Rówiński i Przemysław Surmacz, miejsce drugie komisja przyznała Patrykowi Mikrutowi (wszyscy trzej to uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jaśle). Z kolei w grupie młodszej miejsce pierwsze zdobyła Aleksandra Sochacka z Przedszkola Miejskiego nr 10, miejsce drugie – Julia Rachwalska, również z Przedszkola Miejskiego nr 10, a miejsce trzecie Piotr Lechowski z Przedszkola Miejskiego nr 11. Komisja konkursowa przyznała także nagrody specjalne za oryginalność artystyczną. Otrzymały ją: Katarzyna Kozłowska, kl. IV z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 oraz Wojciech Pilut, kl. II z Integracyjnej Szkoły Podstawowej.
Organizatorem konkursu był Urząd Miasta w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury.

kp (JDK)

{gallery}galerie/niepodległość_dzieci{/gallery}