środa, 7 czerwca, 2023

Kolejny zjazd kursantów PAW zaliczony na piątkę z plusem!

0
Kolejny zjazd kursantów PAW zaliczony na piątkę z plusem!
Udostępnij:

Po wakacyjnej przerwie ruszyły zajęcia Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina W Jaśle. Miniony weekend poświęcony był ocenie degustacyjnej win, ocenie stanu dojrzałości gron w winnicy i przygotowaniom przetwórni do winobrania. W miniony weekend odbył się XIII zjazd rocznego Kursu przygotowującego uczestników do profesjonalnego prowadzenia działalności winiarskiej.

W sobotę (12 września) zajęcia poświęcone były ocenie degustacyjnej win w praktyce. Szczegółowo analizując i omawiając każde z 16 ocenianych win kursanci aktywnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Wojciecha Bosaka.

 

W niedzielę (13 września) praktyczne zajęcia odbywały się w winnicy i przetwórni. Analizowano dojrzałość winogron z różnych odmian winorośli pod kątem terminu rozpoczęcia zbiorów i wnioskom, jakiego wina z tegorocznych zbiorów można się spodziewać. Owoców jest dużo i są zdrowe. Paradoksalnie upalne i bardzo suche lato wpłynęło jednak niekorzystanie na zawartość cukru i dojrzałość gron, ponieważ zbyt wysoka temperatura i brak wody pogarszają fotosyntezę. Wina będzie dużo, ale o tym jakie ono będzie zadecydują wiedza i umiejętności winiarza. Pod tym względem będzie to wyjątkowy rok – sprawdzian dla winiarzy.

Zajęcia prowadzili Roman Myśliwiec i Ewa Wawro

Kursanci PAW, ucząc się podstawowych zasad obowiązujących w winiarstwie, na zajęciach praktycznych przygotowali przetwórnię do winobrania. Myjąc i dezynfekując potrzebny sprzęt musieli rozebrać go na części, a potem prawidłowo złożyć. Świetnie poradzili sobie z tym zadaniem.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem jest Miasto Jasło.

Portal Nasze Winnice sprawuje stały patronat medialny nad Podkarpacką Akademią Wina w Jaśle.

Jeszcze w tym tygodniu ruszy nabór na Praktyczny Kurs Winiarstwa 2016. Zainteresowanie jest bardzo duże, a liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Ewa Wawro
prezes Fundacji „Galicja Vitis”

{gallery}galerie/2015_rok/13_zjazd_15{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj