Energia odnawialna to nie tylko dbanie o środowisko i konieczność zastępowania coraz mniej opłacalnego w Polsce węgla, ale też korzystny dla każdego interes – przekonywał podczas spotkania w miejscowości Umieszcz w powiecie jasielskim Mieczysław Kasprzak, poseł PSL.
W Sejmie uchwalona została w ostatnich dniach ustawa o zielonej energii i korzystna poprawka, dzięki której opłacalny staje się zakup paneli słonecznych do gospodarstw domowych. Nowe prawo obowiązujące od przyszłego roku spowoduje, że Kowalski będzie mógł sprzedać nadwyżki produkowanej w swoim domu czystej energii do sieci po korzystnych stawkach 0,65zł/kWh. W tym roku ruszył także program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Prosument, dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie w wysokości 40% na inwestycje w energię odnawialną. – To spowoduje, że w naszym kraju powstaną setki tysięcy instalacji, gdyż mając panele słoneczne po 10 latach ma się energię elektryczną za darmo. To daje 15 lat darmowej energii, gdyż panel ma żywotność 25 lat. Warto dodać, że ceny paneli w ciągu ostatnich 10 lat zmalały o 100%. To się po prostu opłaca – wyjaśnia poseł Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który w sobotę 25 lipca wziął udział w spotkaniu Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Jasielskiego.
Tak robi cała Europa
Odnawialne źródła energii to już wiodący trend w Europie Zachodniej. Kraje, takie jak Niemcy realizują konsekwentnie politykę transformacji energetycznej w kierunku odnawialnych źródeł energii. – Na początku lipca w Niemczech przyjęto pakiet działań zakładający wygaszanie w ciągu 4 lat elektrowni węglowych o mocy 2,7 GW. Równocześnie rozwijana jest energia słoneczna i wiatrowa, której moc jest większa niż całego naszego systemu energetycznego – tłumaczy poseł Kasprzak. Jako przykład podaje małą miejscowości Derdesheim, w której aż 90% mieszkańców należy do spółki, która inwestuje w
działający nieopodal park wiatrowy. Zyski z przedsięwzięcia mieszkańcy przeznaczają m.in. na inwestycje w inne moce odnawialne – energetykę słoneczną, biomasę, energetyki wodną, czy samochody elektryczne, a także na rozwój lokalnej infrastruktury, projekty kulturalne i społeczne.
Poseł zorganizował w połowie lipca konferencję prasową poświęcona tematowi zielonej energii, która odbyła się nieprzypadkowo w Cieszanowie (powiat lubaczowski), gdzie funkcjonuje od pewnego czasu największa w Polsce farma fotowoltaiczna. Pełny zapis video z konferencji dostępny jest na stronie internetowej posła oraz jego kanale w portalu Youtube i Facebook.