czwartek, 18 lipca, 2024

Mali studenci na szóstkę  – podsumowanie zajęć 12. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego 

0
Mali studenci na szóstkę  – podsumowanie zajęć 12. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego 
fot. arch.
Udostępnij:

4 czerwca 2022 roku odbyła się uroczystość zakończenia 12. edycji zajęć Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.  Dyplomy i upominki małym studentom wręczyły Zastępca Burmistrza Miasta Jasła – Elwira Musiałowicz-Czech oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle – Dorota Woźnica.

Przez minione miesiące mali jaślanie z zapałem zdobywali wiedzę z różnych dziedzin nauki, biorąc udział w ciekawych warsztatach, spotkaniach i wykładach.

Pierwszy semestr rozpoczął pokaz naukowy pt. „Morskie opowieści o równowadze”, który odbył się w ramach Jasielskiego Festiwalu Nauki. Animatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaprezentowali szereg eksperymentów dotyczących tego zagadnienia.

Na kolejnych zajęciach studenci wybrali się na wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody w Jaśle, gdzie przyjrzeli się z bliska procesowi, jaki przechodzi woda pobrana z ujścia na rzece, aby trafić do kranów w naszych domach i mieszkaniach.

W trakcie spotkania z psem terapeutycznym o imieniu Alta, dogoterapeutka Jolanta Jaracz wyjaśniła jak budować dobre relacje ze zwierzęciem, opowiedziała o jego potrzebach oraz interpretowaniu jego zachowań.

Do Starożytnej Grecji i Rzymu najmłodszych zabrał Marcin Gostkowski – historyk, archeolog, nauczyciel i popularyzator nauki. Studenci zapoznali się z  kulturą antyczną, dowiedzieli się czym jest mitologia, poznali imiona starożytnych bogów i mitycznych postaci, zobaczyli również repliki zbroi greckich żołnierzy, tarcze, miecze i włócznie.

Na warsztatach „Skamieniałości – pamiątki z przeszłości” z Magdaleną Jarzębowską – biolożką, specjalistką od zoologii i ekologii, dzieci poznały historię życia na Ziemi od początku jej istnienia. Obejrzały prawdziwe okazy skamieniałości, które pozostały po żyjących niegdyś stworzeniach i wykonały swoje współczesne skamieliny.

O tym jak wyglądało życie wikingów i dawnych Słowian mali studenci przekonali się na zajęciach „Średniowieczne historie”, które poprowadzili Agnieszka Głowacka-Wolniczak i Rafał Wolniczakhistorycy, nauczyciele, rekonstruktorzy. Uczestnicy poznali runiczny alfabet, zagrali w kości i grę wikingów oraz obejrzeli wiele przedmiotów, z których setki lat temu korzystali ludzie w codziennym życiu.

Podczas interaktywnego wykładu „Niech zabrzmi muzyka” wraz z prowadzącym Pawłem Jaskólskim, współzałożycielem „Heweliuszy Nauki”, dzieci wzięły udział w ciekawych doświadczeniach, odkrywając tajemnice dźwięku i muzyki. Dowiedziały się m.in. jak powstaje dźwięk i co to jest pudło rezonansowe.

Pod okiem leśnika, ornitologa i przyrodnika Sławka Czyżowicza mali żacy wcielili się w tropicieli. Zobaczyli jak wyglądają tropy charakterystyczne dla wielu gatunków zwierząt żyjących w naszych lasach i na łąkach oraz ślady ich obecności w postaci gniazd, porzuconych piór, skorupek po jajkach czy kości.

Uczestnicy warsztatów z robotyki poznali przykłady robotów najnowszej generacji i programowali roboty-kule za pomocą tabletów. Używając specjalnej aplikacji wprawiali je w ruch, wyświetlali na nich swoje inicjały, różne symbole, obrazki i litery.

Ilustratorka książek Magdalena Kozieł-Nowak zapoznała dzieci z przygodami słynnego podróżnika Toniego Halika i zainspirowała ich do stworzenia map miejsc, które chciałyby odwiedzić w przyszłości.

Na zajęcia z biologiem, fitosocjologiem i geologiem – Kamilem Szczepką, mali adepci obejrzeli gatunki roślin owadożernych takie jak: rosiczka, tłustosz, dzbanecznik, muchołówka i kapturnica. Przedstawione okazy stały się pretekstem do rozmowy o znaczeniu obszarów bagiennych i torfowisk, które są zaliczane do jednych z najcenniejszych siedlisk przyrodniczych, ponieważ chronią nas przed suszami i powodziami.

Na zakończenie tegorocznej edycji Juniwersytetu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów, podczas której dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w pokazie naukowym „Fizyka latania”, przygotowanych przez fizyka Tomasza Madeja z projektu „Mądry dzieciak”. Mali studenci z chęcią pomagali prowadzącemu przy eksperymentach. Napełniając balon ciepłym powietrzem sprawili, że uniósł się pod sufit sali, dowiedzieli się czym jest zjawisko konwekcji i dlaczego samoloty mogą latać.  

Każde z dzieci uczestniczących w tegorocznej edycji otrzymało dyplom oraz pamiątkowy upominek.

Merytoryczny program Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego w roku akademickim 2021/2022 przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Podobnie jak w ubiegłych latach również podczas realizacji 12. edycji Juniwersytetu wspierali nas młodzi wolontariusze.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu „Jasło Miasto Wiedzy”.

MBP w Jaśle