czwartek, 18 lipca, 2024

Sukces jasielskiej gimnazjalistki

0
Sukces jasielskiej gimnazjalistki
Udostępnij:

Adriana Soczek – uczennica Gimnazjum nr 2 w Jaśle zajęła III miejsce w ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”, nad którym Patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W tym historyczno-patriotycznym konkursie uczestniczyło blisko tysiąc czterystu uczniów ze szkół polskich z kraju oraz z Anglii, Austrii, Białorusi, Bułgarii, Egiptu, Francji, Grecji, Irlandii, Kanady, Litwy, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy i USA. Jego uroczysta gala odbyła się 12 stycznia 2018 r. w Narodowym Banku Polskim w Warszawie, w Sali im. Władysława Grabskiego. Spotkanie swoją obecnością zaszczyciła m.in. Zofia Pilecka-Optułowicz, córka naszego bohatera narodowego rotmistrza Witolda Pileckiego. Galę prowadziła znana dziennikarka TVP Agata Konarska.

W trakcie uroczystości trzecią nagrodę w kategorii literackiej otrzymała trzecioklasistka jasielskiego Gimnazjum nr 2, która odebrała ją w obecności swego opiekuna i nauczyciela historii Wiesława Hapa. Młoda jaślanka przygotowała patriotyczny wiersz poświęcony bohaterskim gimnazjalistom z Jasła, żołnierzom poległym w bitwie pod Firlejówką w 1920 r. Przy okazji pogłębiła swoją wiedzę historyczną oraz umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł. Konkurs ten był ważnym wydarzeniem z projektów roku jubileuszowego obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Budził i utrwalał dumę z naszego dziedzictwa narodowego i kształtował postawy patriotyczne młodzieży. Dużym przeżyciem dla Adriany i jej nauczyciela była możliwość rozmowy z Zofią Pilecką-Optułowicz, córką słynnego rotmistrza Pileckiego, który swoje życie poświęcił walce o niepodległą Polskę. Był harcerzem, bohaterem Polskiego Państwa Podziemnego i powojennej konspiracji niepodległościowej, został stracony przez władze komunistyczne.

Młoda laureatka mówi: „Udział w konkursie znacznie poszerzył moją wiedzę na temat wojny polsko-bolszewickiej. Dowiedziałam się, że pod Firlejówką walczył mój przodek. Wzięłam w nim udział, ponieważ interesuję się historią. Uczęszczam także na kółko historyczne. Udział w konkursie umożliwił mi również zwiedzenie Warszawy”.

Laureatka 2

– Ada wykazuje szczególne talenty do przedmiotów ścisłych, ale bardzo interesują ją również historia i kultura, zwłaszcza ta lokalna, nasza jasielska. Od kilku lat jest bardzo aktywną członkinią szkolnego koła historyczno-regionalnego. W jego ramach pogłębia wiedzę na temat historii i dziedzictwa kulturowego Jasła i okolic. Z powodzeniem startuje w różnych konkursach historycznych, m.in. w corocznych „Turniejach Wiedzy o Jaśle” oraz projektach „Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem” – dodaje o swej uczennicy Wiesław Hap.

/dr/