wtorek, 18 czerwca, 2024

Marszałek sejmu nagrodził młodzież z LO w Kołaczycach

0
Marszałek sejmu nagrodził młodzież z LO w Kołaczycach
Udostępnij:

Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński wręczył nagrody młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach. Katarzyna Sypień i Eryk Żyrek zostali laureatami Konkursu „Opór społeczny wobec rządów komunistycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej” i w nagrodę wyjechali wraz z opiekunami, Renatą Makarą i Antonim Salachą na wycieczkę do Warszawy.

W trakcie wyjazdu zwiedzili Sejm i Senat, brali udział w grach terenowych na terenie stolicy, a 12 grudnia spotkali się z marszałkiem Sejmu, Markiem Kuchcińskim, który w ferworze pracy i przygotowań do posiedzenia Sejmu, podczas którego Mateusz Morawiecki wygłosił expose, znalazł czas, aby w swojej kancelarii wręczyć wszystkim laureatom nagrody rzeczowe oraz serdecznie pogratulować sukcesu. Podziękował także młodym ludziom za to, że starają się pamiętać o historii, chcą ją poznawać. Dodajmy, że Konkurs, na który trzeba było przygotować pracę badawczą oraz plakat dotyczył tematu trudnego i nadal kryjącego wiele tajemnic. Historia Czech, Polski, Słowacji i Węgier przez wieki splatała się ze sobą. Szczególnym doświadczeniem, mającym bezpośredni wpływ na naszą aktualną sytuację i będącym jednym z czynników podjęcia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, były narzucone tym krajom po II wojnie światowej rządy komunistyczne. W każdym z nich zwyczajni ludzie musieli zmierzyć się z podobnymi problemami wynikającymi z sowieckiej dominacji i w każdym to ograniczenie suwerenności wywoływało opór. Na zakończenie spotkania z młodymi ludźmi i ich opiekunami, Marszałek wyraził nadzieję, że będą chcieli ją tworzyć, wyciągając wnioski z przeszłości.

Miejsce wręczenia nagród nie było dla laureatów zaskoczeniem, bowiem konkurs organizowany był przez IPN, Oddział w Rzeszowie we współpracy z Biurem Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu, a patronat nad nim objął właśnie marszałek Sejmu.

W pamięci Kasi i Eryka na długo pozostanie zapewne także niespodzianka przygotowana przez IPN w Przystanku Historia-na terenie stolicy zorganizowano dla nich zajęcia terenowe oraz uwolnienie z Escape Roomu. Uczniowie musieli przejść szlakiem „Kamieni na Szaniec”, odnajdując m. in. kamienicę, w której powołano Szare Szeregi oraz pomnik Kopernika, z którego Alek zdjął niemiecką płytę. Z kolei w Escape Roomie, czyli Pokoju Zagadek musieli uwolnić Orlicza-jednego z żołnierzy wyklętych-z aresztu UB. Jak zgodnie wspominają, była to bardzo emocjonująca godzina, jednak dzięki współpracy udało im się wykonać zadanie.

Szczegółowa relacja z uroczystości znajduje się na stronie: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=ABF14870EFF82E16C12581F40055D9CB

LO Kołaczyce