poniedziałek, 5 czerwca, 2023

Mercedesem do akcji

0
Mercedesem do akcji
Udostępnij:

Renault przeszedł już na zasłużoną strażacką emeryturę. Zastąpił go mercedes, który teraz będzie wozem bojowym pierwszego wyjazdu
Nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy trafił do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle w październiku. Mercedes Benz Atego zastąpił czternastoletniego Renaulta Midlinera. Będzie wozem pierwszego wyjazdu do wypadków, pożarów, katastrof ekologicznych i innych zdarzeń losowych.

To fabrycznie nowy pojazd na podwoziu Mercedes Benz Atego 1327 kategorii 2 (uterenowiony) z układem jezdnym 4×4 – zabudowany przez Przedsiębiorstwo Specjalistyczne „BOCAR” sp. z o.o. w Korwinowie. Został on przekazany z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. – Starania o pozyskanie samochodu trwały dwa lata. Zakupiony samochód zastąpi wyeksploatowany samochód ratowniczo-gaśniczy Renault z 2000 roku – mówi bryg. Wacław Pasterczyk, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Renault trafi do jednej z jednostek ochotniczych straży pożarnych z powiatu jasielskiego – Nowy samochód wyposażony jest w nowoczesny silnik diesla spełniający najnowsze normy emisji spalin EURO6. Posiada przestronną kabinę kierowcy i zastępu ratowniczego przeznaczone do transportu sześciu osób, a także nowoczesne oświetlenie ledowe. W przestronnych skrytkach do przewozu sprzętu ratowniczego mieści się między innymi zestaw ratowniczy sprzętu hydraulicznego Lucas wykorzystywany do niesienia pomocy ofiarom wypadków drogowych. Kierowca samochodu ma do dyspozycji nowoczesny pulpit w kabinie kierowcy, gdzie ma możliwość sprawdzenia parametrów pracy samochodu podczas prowadzonych akcji ratowniczo-gaśniczych. Nowy samochód uczestniczył już w kilku akcjach ratowniczo-gaśniczych – wymienia.

Koszt zakupu nowego pojazdu wyniósł około 636 tysięcy złotych. 200 tysięcy złotych na ten cel dał powiat jasielski. Pozostałą kwotę zabezpieczyła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz Grupa Nowy Styl.

W przyszłym roku jasielska straż pożarna wzbogaci się o kolejny nowy pojazd – tym razem o średni samochód ratownictwa chemicznego. Państwowa Straż Pożarna zamierza zakupić ich dwadzieścia trzy, z czego jeden trafi do Jasła.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 42 tygodnika Nowe Podkarpacie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj